LAJMI I FUNDIT:

“Fabrika e parave” e mban emrin e Borussia Dortmundit – 400 milionë euro shitje në pesë vite me yje si Dembele, Aubameyang e Pulisic

“Fabrika e parave” e mban emrin e Borussia Dortmundit – 400 milionë euro shitje në pesë vite me yje si Dembele, Aubameyang e Pulisic
Borussia Dortmudi nuk ka fituar trofe në vitet e fundit, por ka prodhuar lojtarë të rinj dhe pastaj i ka shitur me shifra të mëdha.

Klubi ka arritur të shes lojtarë me nam në vitet e fundit, ku fitimi nga ta ka qenë shumë i madh.

Reklama

Në të vërtet klubi i ka shitur 10 lojtarë për vlerën e 418 milionë eurove.

Lojtari më i shtrenjtë që është shitur është Ousmane Dembele që ka kushtuar Barcelonës 105 milionë, plus 40 milionë euro të tjera bonuse.

Ai ishte blerë për më pak se 10 milionë euro.

Nëntë adoleshentët që po çmendin botën e futbollit me talentin e tyre, nga Sancho tek De Ligt e Kluivert
Lexo po ashtu Nëntë adoleshentët që po çmendin botën e futbollit me talentin e tyre, nga Sancho tek De Ligt e Kluivert

Pastaj vijnë emra si Mario Gotze, Mats Hummels, Pierre Emeric Aubametang që janë shitur për shuma të mëdha.

#1 Mario Gotze – 37 milionë euro profit (para rikthimit)

Një produkt i sistemit të rinjve, Mario Gotze, u kthye në njërin prej lojtarëve më të mirë gjerman.

Ai u shit te Bayern për 37 milionë euro, për tu kthyer përsëri në klub.

Gotze u kthye në klubin e tij për 22 milionë euro.

#2 Matthias Ginter – 7 milionë euro profit

Matthias Ginter u ble për 10 milionë euro nga Freiburg në sezonin 2014-15.

Ginter luajti për tri vite mbi 100 ndeshje te  BVB.

Dortmund besohet se ka fituar mbi 7 milionë euro me shitjen e tij te Borussia Moenchengladbach.

#3 Shinji Kagawa – 16.7 milionë euro (para rikthimit)

Shinji Kagaëa u ble nga Japonia për 350,000 euro në vitin 2010.

Manchester United e bleu në vitin 2012 për 17 milionë euro.

Ai u kthye pastaj në klub për 8 milionë euro.

#4 Ousmane Dembele – 137 milionë euro profit

Ousmane Dembele u ble nga Rennes për afër 8 milionë euro.

Nuk vonoi shumë dhe francezi tregoi formë të lartë në Bundesliga.

Dhjetë futbollistët që gjithmonë lëndohen – Nga Vermalen e Bale, te Umtiti e Robben
Lexo po ashtu Dhjetë futbollistët që gjithmonë lëndohen – Nga Vermalen e Bale, te Umtiti e Robben

Ai u bë transferimi më i shtrenjtë në Spanjë, kur u ble për 105 milionë euro dhe 40 milionë euro tjera në formë bonusi.

#5 Mats Hummels – 31 milionë euro profit

Rasti i Mats Hummels është interesant pasi u ble nga Bayern kur ishte i ri.

Dortmund në vitin 2008 iu ble për 4 milionë euro.

Pas shumë vitesh qëndrim ai u kthye te Bayern që kësaj radhe pagoi 35 milionë euro.

#6 Ilkay Gundogan – 14.5 milionë euro profit

Ilkay Gundogan erdhi në vitin 2011 kur ishte 20 vjeç, kur u ble për 5.5 milionë euro.

Ai te Manchester City u shti në vitin 2016, për 22.1 milionë euro.

#7 Pierre-Emerick Aubameyang – 51 milionë euro profit

Pierre-Emerick Aubameyang u kthye në një shënues të madh kur erdhi në Dortmund në vitin 2013.

Ai erdhi ta zëvendësojë Robert Lewandowskin.

Shënoi 141 gola në 213 ndeshje.

Aubameyang kishte ardhur nga St. Etienne për 13 milionë euro dhe u shti te Arsenal për 62 milionë euro.

#8 Henrikh Mkhitaryan –  14.5 milionë euro profit

Armeni Henrikh Mkhitaryan erdhi që ta zënvendësojë Gotzen, nga Shakhtar Donetsk për 27.5 milionë euro (rekord i klubit).

Pas tri sezonesh ai u shti 41.8 milionë euro te Manchester United.

#9 Sokratis Papastathopoulos – 10.5 milionë euro profit

Sokratis Papastathopoulos erdhi nga Werder Bremen për 9.5 milionë euro.

Ai u shit te Arsenali për 21 milionë euro.

#10 Christian Pulisic – 64 milionë euro profit

Borussia Dortmund e shiti te Chelsea këtë afat për 64.2 milionë euro.

Amerikani ka ardhur nga SHBA-të kur ishte vetëm 16 vjeç

Pulisic është shitja e dytë më e madhe e Dortmund pas Dembeles.

#11 Klubi evropian që prodhon para 

Gotze: €37m

Ginter: €17m

Kagaëa: €18.8m

Dembele: €105m

Hummels: €35m

Gundogan: €22.1m

Aubameyang: €62m

Mkhitaryan: €41.8m

Sokratis: €15.9m

Pulisic: €64.2m

———-

TOTAL shtije: 418.8 milionë euro (£376.8m/$480.8m)

Që nga sezoni 2012-13, Borussia Dortmund ka marr 418.8 milionë euro, nga 10 shitjet.

Klubi nga Signal Iduna Park është një nga klubet që ka bërë më së shumti para në Evropë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Premier League
Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Bundesliga
Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Ligat tjera
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Premier League
Lionel Messi ka vendosur për klubin e tij të ardhshëm pasi të largohet nga Inter Miami

Lionel Messi ka vendosur për klubin e tij të ardhshëm pasi të largohet nga Inter Miami

Ndërkombëtare
Kalo në kategori