Legjenda austriake, Anton Toni Polster ka folur rreth vendimit të David Alaba për t’u transferuar në verë te Real Madridi dhe sipas tij mbrojtësi i Bayern Munichut ka marrë një vendim të mirë.

Anton Toni Polster ishte një nga sulmuesit më ikonë në futbollin spanjoll në vitet 1990, me flokë të gjatë dhe shumë karizëm. Ai ka luajtur për Sevilla, Logrones dhe Rayo Vallecano, dhe është ende shënuesi më i mirë për ekipin kombëtar austriak.

Duke folur me mediumit Diario AS, Polster dha perspektivën e tij për lëvizjen e afërt të bashkatdhetarit të tij, Alaba në Real Madrid.

Arrihet marrëveshja Real Madrid-Alaba, zbulohen detajet e kontratës dhe përfitimet Arrihet marrëveshja Real Madrid-Alaba, zbulohen detajet e kontratës dhe përfitimet

Kontrata e Alabas me Bayernin përfundon këtë verë, dhe ai tashmë ka konfirmuar se do të largohet nga klubi për të ndjekur një sfidë të re. Është një sekret i hapur që ai ka zgjedhur të vijë në La Liga dhe Madrid, i pari nga disa arritje që priten në kryeqytetin spanjoll këtë verë me ambicien e forcimit të skuadrës.

“Të luaj për Real Madridin është ëndrra e tij, por nuk do të jetë e lehtë. Në Bayern ai është shumë i dashur dhe ka fituar shumë tituj. Të arrish të njëjtën gjë në Madrid është shumë e vështirë. Por është një rrezik që ai ka ndërmarrë, ai e ka menduar mirë dhe tani i uroj fat të mirë”, ka thënë fillimisht Polster.

“Ka shumë presion për një të porsaardhur. Ai dëshironte një kapitull të ri në karrierën e tij dhe Real Madridi do të ketë një lojtar të jashtëzakonshëm që mund të luajë në shumë pozicione; në qendër të mesfushës, qendër e mbrojtjes, në krahun e majtë të mbrojtjes”.

“Ai mund të bëjë gjithçka. Është një vendim i mirë dhe mendoj se ai ka bërë mirë duke zgjedhur Real Madridin”, përfundoi legjenda austriake.

Joshua Kimmich zbulon të ardhmen e David Alabas: Nuk është keq të shkosh te Real Madridi pas Bayern Munich Joshua Kimmich zbulon të ardhmen e David Alabas: Nuk është keq të shkosh te Real Madridi pas Bayern Munich

Lindur në Vjenë nga një baba nigerian dhe një nënë nga Filipinet, Alaba erdhi përmes sistemit të të rinjve në Bayern pasi u lagua nga Rapid Vienna në moshën 16-vjeçare.

Përveç një periudhe të shkurtër huazimi me Hoffenheim, ka qenë Bayerni klubi që ai ka kaluar të gjithë profesionalizmin e tij karriera. Alaba ka fituar dhjetë tituj të Bundesligës në Gjermani, si dhe gjashtë Kupa Gjermane, tre Superkupa gjermane, dy Liga të Kampionëve, dy Superkupa Evropiane dhe dy Kupa të Botës për Klube. /Telegrafi/