Real Madrid – Barcelona renditet si një nga rivalitetet më të egra në planet sa i përket futbollit.

Edhe pse distanca midis Madridit dhe Barcelona është më shumë se 500 kilometra , klubet kanë një betejë historike, pasi duan të jenë skuadra më e mirë në Spanjë.

Sa i përket rekordi, fitoret janë pothuajse aty-aty , me 96 fitore për Barcelonën dhe 95 fitore për Los Blancos. 51 herë ndeshja është mbyllur baras.

Grafite në rrugët e Barcelonës, Pique dhe Ramos puthen para derbit El Clasico Grafite në rrugët e Barcelonës, Pique dhe Ramos puthen para derbit El Clasico

Të mërkurën nga ora 20:00 do të jenë përballë në ndeshjen 243, që zhvillohet në Camp Nou.

Edhe pse është një nga rivalitetet më të mira në futboll, ka shumë lojtarë që i kanë përfaqësuar të dyja palët gjatë karrierës së tyre.

Reklama

Përpara ndeshjes do t’i një vështrim, duke i renditur 10 futbollistët që kanë luajtur për të dy ekipet më të mëdha të Spanjës.

Reklama

Luis Figo

Paraqitjet me Barcelonën: 249

Paraqitjet  me Real Madridit: 239


Ronaldo

Paraqitjet me Barcelonën: 49

Paraqitjet me Real Madridin: 177


Bernd Schuster

Paraqitjet me Barcelonën: 238

Paraqitjet me Real Madridin: 86


Julen Lopetegui

Paraqitjet me Barcelonën: 5

Paraqitjet me Real Madridin: 1


Samuel Eto’o

Paraqitjet me Barcelonën: 199

Paraqitjet me Real Madridin: 6


Javier Saviola

Paraqitjet me Barcelonën: 168

Paraqitjet me Real Madridin: 29


Robert Prosinecki

Paraqitjet me Barcelonën: 23

Paraqitjet me Real Madridin: 73


Gheorghe Hagi

Paraqitjet me Barcelonën: 51

Paraqitjet me Real Madridin: 84


Michael Laudrup

Paraqitjet me Barcelonën: 216

Paraqitjet e Real Madridin: 76

Reklama


Luis Enrique

Paraqitjet me Barcelonën: 300

Paraqitjet me Real Madridin: 213


/Telegrafi/