Sonte (e hënë) nga ora 20:00 fillon ceremonia për ndarjen e Topit të Artë.

Me këtë rast kemi shikuar fituesit ndër vite dhe Barcelona është klubi që ka prodhuar më së shumti fitues (11).

Pastaj vijnë Juventusit dhe Milani me nga tetë, Bayeri me pesë dhe Manchester Unitedi me katër.

czdt9fbwiaaa6qj

I pari te Barcelona e fitoi Luis Suarez në vitin 1960, pastaj dy herë Johan Cruyff (1973 dhe 74). Pas njëzet vjetësh Hristo Stoichkov, Rivaldo (1999), Ronaldinho (2005) dhe në fund Leo Messi pesë herë (2009, 2010, 2011, 2012 dhe 2015)

Te Zonja e Vjetër e kanë fituar: Pavel Nedved (2003), Zinedine Zidane (1998),  Roberto Baggio (1993), Michel Platini (1985, 1984 dhe 1983) dhe Omar Sívori 1961.

Milani: Kaká (2007), Andriy Shevchenko (2004), George Weah (1995), Marco van Basten (1992, 1989, 1988) dhe Ruud Gulit në vitin 1987.

Real Madridi: Cristiano Ronaldo (2014, 2013), Fabio Cannavaro (2006), Ronaldo (2002), Luís Figo (200), Alfredo Di Stefano (1959 dhe 1957) dhe Raymond Kopa në vitin 1958.

Bayer Munich: Karl-Heinz Rummenigge (1981 dhe 1982), Franz Backenbauer (1976 dhe 1972) dhe Gerd Muller në vitin 1970.

Manchester United: George Best (1968), Bobby Charlton (1966) dhe Denis Law pas dy vitesh. /Telegrafi/