LAJMI I FUNDIT:

E sqaron eksperti i financave në futboll: Si po arrin Chelsea të shpenzojë pa i thyer rregullat e Fair Paly-it Financiar

E sqaron eksperti i financave në futboll: Si po arrin Chelsea të shpenzojë pa i thyer rregullat e Fair Paly-it Financiar

Shpenzimet e mëdha të Chelseat në afatin e transferimeve nuk janë asgjë e re, por për këdo që mund të kishte menduar se fuqia e tyre financiare mund të ngadalësohej pasi Roman Abramovich u detyrua të shiste klubin, Todd Boehly ka dhënë një përgjigje të prerë.

Reklama

Që kur biznesmeni amerikan u bë pronari i klubit nga “Stamford Bridge”, ai ka tronditur jo vetëm klubet në Ligën Premier me shpenzimet e tij të etiketuara si “si monopol” nga rivalët nëpër botë.

Pas blerjes së klubit në maj 2022, Boehly ka shpenzuar një shumë mbi 500 milionë euro për 16 lojtarë të rinj, duke përfshirë 100 milionëshin Mykhailo Mudryk (përfshirë shtesat), 80 milionë euro për Wesley Fofana dhe 61 milionë në Raheem Sterling.

Krijohet peticioni që i kërkon UEFA-s ta ndëshkojë Chelsean
Lexo po ashtu Krijohet peticioni që i kërkon UEFA-s ta ndëshkojë Chelsean

Kjo ka bërë që shumë tifozë të pyesin se si Chelsea ka arritur të shmangë rregullat e Fair Play-it Financiar për të realizuar marrëveshjet.

Vetëm në këtë afat kalimtar, ata kanë blerë Mudryk, Benoit Badiashile, Noni Madueke, Andrey Santos, David Fofana dhe kanë sjellë në huazim Joao Felix si dhe kanë rënë dakord për një marrëveshje që do të shohë Malo Guston të bashkohet nga Lyon në fund të sezonit. Shumë mendojnë se FFP nuk po ka më ndikimin më në futboll, sidomos te klubet e pasura.

Chelsea tani ka rihapur gjithashtu bisedimet për të nënshkruar me mesfushorin e Benficas, Enzo Fernandez në një lëvizje të mprehtë para përfundimit të fatalit kalimtar që përfundon sonte në ora 00:00, pasi ata synojnë të shfrytëzojnë një boshllëk rreth kohëzgjatjes së kontratave përpara se UEFA ta ndalojë atë.

Chelsea po e thyen rekordin e transferimeve me 'sulmin final' për Enzo Fernandez
Lexo po ashtu Chelsea po e thyen rekordin e transferimeve me 'sulmin final' për Enzo Fernandez

Nënshkrimi i Fernandez mund të jetë një rekord transferimi anglez, por Chelsea po përpiqet të shpenzojë 120 milionë euro të kërkuara në këste, gjë që do t’i lejonte blutë të nënshkruajnë me argjentinasin me një kontratë më të gjatë për të shpërndarë koston. Ata kanë lëshuar një numër kontratash afatgjata në këtë afat tashmë, duke përfshirë Mudrykun.

Përpara ditës së fundit të transferimeve, Sportbible foli me ekspertin e financave të futbollit, Kieran Maguire për të marrë një shpjegim se si Chelsea ka arritur të pajtohet me FFP.

Ideja interesante e trajnerit të Chelseat për t'i takuar lojtarët me ushtarë
Lexo po ashtu Ideja interesante e trajnerit të Chelseat për t'i takuar lojtarët me ushtarë

Për çfarë u krijua FFP?

Në teori, ishte për të reduktuar borxhin. Por në realitet, shqetësimi ishte frika se pronarët e rinj të klubeve të futbollit do të blinin sukses, sepse ata mund të përballonin të nënshkruanin me lojtarë dhe të paguanin paga dhe për këtë arsye, ata mund të rekrutonin ajkën e futbollit.

FFP bazohet në fitim dhe fitimi është të ardhura minus kostot, do të kufizonte sasinë e humbjeve dhe për këtë arsye do të kufizonte aftësinë e këtyre klubeve për të mbishpenzuar dhe për ta bërë futbollin një procesion në krahasim me një lojë konkurruese.

Chelsea po e mendon shkarkimin e Potter - ka gjetur zëvendësimin befasues
Lexo po ashtu Chelsea po e mendon shkarkimin e Potter - ka gjetur zëvendësimin befasues

Si ka mundur Chelsea të punojë brenda FFP?

Epo, kjo është për shkak të mënyrës se si kontabilistët merren me tregtimin e lojtarëve. Nëse shet një lojtar, i gjithë fitimi llogaritet menjëherë. Chelsea në fakt ka qenë shumë i mirë në shitjen e lojtarëve.

Ata e shitën Hazardin deri në fund të kontratës së tij dhe morën shumë fitime nga kjo. Tomori dhe Abrahami erdhën të dy nga akademia, ishin fitime të pastra.

Kur shitni një lojtar, i gjithë fitimi shkon menjëherë në llogaritjen tuaj të FFP. Por, kur blen një lojtar, kostoja e lojtarit shpërndahet mbi kontratën. Tani, Chelsea ka nënshkruar lojtarë me gjashtë, shtatë, dhe tani ne kemi Mudryk me një kontratë tetë vjet e gjysmë.

Kthimi i Jose Mourinhos te Chelsea do të ishte lajm i keq për pesë lojtarë
Lexo po ashtu Kthimi i Jose Mourinhos te Chelsea do të ishte lajm i keq për pesë lojtarë

Pra, nëse e blini për 100 milionë euro dhe ai ka një kontratë tetë vjet e gjysmë, kostoja në llogaritë për qëllime të FFP-së është vetëm 10 milionë euro në një vit të vetëm. Nëse do ta kishit nënshkruar me një kontratë katërvjeçare, do të kishte qenë 25 milionë euro, por nëse do ta kishit nënshkruar me një kontratë tetëvjeçare e gjysmë, do të ishte 15 milionë euro.

Chelsea e ka bërë këtë me Fofanën, ata e kanë bërë këtë për Cucurellan, mendoj se Sterling ka një kontratë pesëvjeçare.

Pra, Chelsea ka marrë këtë qasje dhe kjo i ka lejuar ata të reduktojnë kostot e blerjes së lojtarëve për të shmangur dënimin nga UEFA e FIFA për shkelje të FFP. Por, shitjet e tyre nuk janë ndikuar sepse ju i merrni të gjitha fitimet nga shitjet menjëherë.

Super kompjuteri parashikon pjesën e mbetur të sezonit në Ligën Premier – duket keq për Chelsean
Lexo po ashtu Super kompjuteri parashikon pjesën e mbetur të sezonit në Ligën Premier – duket keq për Chelsean

Ka pasur akuza se Chelsea ka mashtruar rregullat e FFP-së, a jeni dakord?

Jo, ata nuk kanë mashtruar, ata kanë shfrytëzuar rregullat. Rregullat i lejojnë ata të japin llogari për lojtarët.

Disa njerëz kanë thënë duroni, nëse i hidhni një sy rregullores së FIFA-s, ai thotë se nuk mund të nënshkruani një lojtar për një kontratë më të gjatë se pesë vjet nëse nuk e lejojnë ligjet vendase.

Epo, në Mbretëria e Bashkuar nuk ka asgjë të kufizuar, e njëjta gjë në SHBA.

Si po e detyron Chelsea, UEFA-n ta ndryshojë rregulloren me transferimet e fundit
Lexo po ashtu Si po e detyron Chelsea, UEFA-n ta ndryshojë rregulloren me transferimet e fundit

Rregullat janë atje, ajo që Chelsea ka bërë është se ata kanë vërejtur se ka një zbrazëti dhe ata e kanë shfrytëzuar atë boshllëk për efekt maksimal.

A mendoni se FFP po ka më pak ndikim në futboll në ditët e sotme?

Unë nuk mendoj kështu, ka disa klube që po përpiqen t’i përmbahen.

Gjithçka varet nga qëndrimi i pronarëve, disa duan të shpërthejnë ose të bëjnë një fitim dhe disa thjesht duan të fitojnë trofe, nëse thjesht dëshironi të fitoni trofe, do të përpiqeni të shfrytëzoni çdo shteg të vetëm.

Marrëveshja që ka bërë Chelsea me Jorge Mendes për Joao Felix - dalin në pah detaje shtesë
Lexo po ashtu Marrëveshja që ka bërë Chelsea me Jorge Mendes për Joao Felix - dalin në pah detaje shtesë

Unë mendoj se shumica e pronarëve të klubeve, veçanërisht pronarët amerikanë duan të përfitojnë financiarisht nga promovimi i klubit. Prandaj, ata janë në favor të FFP.

Chelsea nën Abramovich nuk shqetësohej veçanërisht për FFP sepse për Abramovich e kishte klubin për hobi, ishte një hobi i shtrenjtë, por ai e pëlqente atë. Ata fituan dy Liga të Kampionëve dhe Ligën Premier në shumë raste.

Pra, vjen deri te qëndrimi i pronarëve. Në BE, shumica e pronarëve duan të thyejnë edhe pse nuk duan të financojnë humbje të mëdha. Bëhet fjalë për kulturën e klubit individual nëse klubet janë në favor të FFP-së apo jo, por ka ulur humbjet, nuk ka dyshim për këtë. E ka bërë më të vështirë për klubet e vogla të blejnë lojtar të talentuar.

Neëcastle nuk mundi të bënte atë që arriti Chelsea nën drejtimin e Abramovich në vitet e tij të para dhe atë që arriti Manchester City në vitet e para nën Sheikh Mansour. Ata kanë shpenzuar shumë para sipas standardeve të Newcastle, por jo shumë para sipas standardeve të klubeve të tjera me këta pronarë të pasur.

Pronari i Chelseat tallet me Arsenalin, pas transferimit të Trossard
Lexo po ashtu Pronari i Chelseat tallet me Arsenalin, pas transferimit të Trossard

Si duhet të ndryshojë UEFA rregullat e FFP-së për t’i bërë ato më të drejta për të gjithë?

Mendoj se para së gjithash ata duhet të vendosin se si e përkufizoni ju të drejtën.

Mund të argumentohet se në Ligën Premier, janë të njëjtat fytyra të vjetra çdo vit, prandaj a duhet të trajtojmë gjërat dhe nevojat individuale?

Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është shpërndarja e parave më gjerësisht ndërmjet klubeve individuale. Ajo që kemi për momentin është se nëse fitoni Ligën e Kampionëve ju merrni 120 milionë euro në para.

Për kë mbipagoi Chelsea e për kë jo - Transfermarkt i ka publikuar detajet
Lexo po ashtu Për kë mbipagoi Chelsea e për kë jo - Transfermarkt i ka publikuar detajet

Kjo u jep klubeve një avantazh të madh, sepse sezonin e ardhshëm, ata kanë më shumë gjasa të kalojnë në fazat finale të Ligës së Kampionëve dhe nëse doni të konkurroni me ta, atëherë duhet të shpenzoni para.

Mendoj se shpërndarja e parave shkakton probleme, ka të bëjë me gjetjen e diçkaje që është e pranueshme për të gjithë. Sepse nëse klubet e mëdha nuk e pëlqejnë, ata do të largohen dhe do të krijojnë një tjetër Superligë.

Ka pasur raportime se UEFA kërkon të kufizojë kohëzgjatjen e kontratave që klubet mund të nënshkruajnë me një lojtar, a është ky hapi i duhur?

Si mundet Chelsea të shpenzojë mbi 500 milionë euro dhe mos ta thyejë rregullin financiar, ndërsa United duhej të huazonte Weghorstin
Lexo po ashtu Si mundet Chelsea të shpenzojë mbi 500 milionë euro dhe mos ta thyejë rregullin financiar, ndërsa United duhej të huazonte Weghorstin

Mendoj se ka një rast për këtë nëse klubi dëshiron t’i blejë ata me një kontratë tetë-vjeçare.

Për qëllime të FFP-së, ajo trajtohet si një kontratë pesëvjeçare, në këtë mënyrë lojtari merr mbrojtje nga një kontratë e gjatë, por FFP nuk abuzohet.

Kam dëgjuar se ato rregulla vijnë nga vera e vitit 2023, kjo është një mbyllje klasike e derës, sepse Chelsea ka një avantazh që klubet e tjera nuk do të mund ta përdorin. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

La Liga
Xhaka thyen heshtjen, flet për largimin nga Arsenali dhe godet në fund Topçinjtë për një gjë

Xhaka thyen heshtjen, flet për largimin nga Arsenali dhe godet në fund Topçinjtë për një gjë

Bundesliga
Lojtari i vetëm që mund ta shpëtojë Pochettinon nga shkarkimi prej Chelseat

Lojtari i vetëm që mund ta shpëtojë Pochettinon nga shkarkimi prej Chelseat

Premier League
Në vitin 2027 nuk do të ketë Ligë të Kampionëve: UEFA ka gati tri gara të reja

Në vitin 2027 nuk do të ketë Ligë të Kampionëve: UEFA ka gati tri gara të reja

Ndërkombëtare
Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Premier League
Kishte shpresuar në ftesë nga Kosova, Edvin Kuç ftohet prej Malit të Zi

Kishte shpresuar në ftesë nga Kosova, Edvin Kuç ftohet prej Malit të Zi

Përfaqësueset
Kalo në kategori