Vite të kaluara me probleme, alkool dhe lojëra të fatit ia shkatërruan jetën familjare aktorit, Ben Affleck.

As edhe e dashura e re, as netët e zjarrta me ‘lepurushen’ e re, nuk ia kanë shkatërruar respektin e ish-bashkëshortes së aktorit, Jennifer Garner, e cila për herë të tretë e ka dërguar në rehabilitim.

Jennifer si dhe grua tjetër, sipas TMZ, e dërguan aktorin në një klinikë për rehabilitim nga alkooli.

Disa ditë para kësaj, në media u shfaqën fotografi teksa shihen se si në adresë të tij kishin arritur pako të mbushura me alkool, duke përfshirë uiski dhe birrë.

Në të njëjtën kohë me martesën, erdhi edhe ndarja me Lindsay Shookus pasi që mediat e huaja raportuan për një lidhje të re të aktorit me modelen njëzetvjeçare të Playboyt, Shaun Sexton.

Ben Affleck në lidhje me modelen e "Playboy", Shauna Sexton? Ben Affleck në lidhje me modelen e "Playboy", Shauna Sexton?

Përndryshe, Ben nuk e ka fshehur varësinë prej alkoolit dhe disa herë ka folur rreth kësaj teme, gjersa në vitin 2011 ishte rehabilituar në një klinikë private në Malibu.

Theksojmë se Ben dhe Jennifer kanë tre fëmijë, Samuelin, Violet dhe Serafin. Edhe pse ata janë ndarë që nga viti 2015, shkurorëzimi i tyre ende nuk ka përfunduar. /Telegrafi/

#BenAffleck Enters Rehab for Third Time Ben Affleck is heading back to rehab. The actor, 46, is seeking treatment for alcohol addiction, PEOPLE confirms. A source tells PEOPLE, “He is seeking treatment. He knew he needed help and was vocal about it.” The move to enter a treatment facility came after his ex Jennifer Garner was photographed arriving at his home on Wednesday. The Peppermint actress was seen leaving Affleck’s upset and shaking. When she returned, Garner, Affleck and an unidentified woman who arrived at the actor’s home with her were photographed in a car the actress was driving. The mother of three reportedly stopped by a Jack In The Box in the Pacific Palisades before the trio drove to a treatment facility in Malibu. On Monday, the Justice League star was photographed receiving an alcohol delivery outside of his Brentwood, Calif. home. Affleck was seen outside of his house wearing a dark gray T-shirt and light gray sweatpants as he picked up a Pacifico beer-branded box filled with what appeared to be Johnnie Walker Blue Label scotch whisky in a blue case and some other unidentifiable bottles. While the actor, 46, has been in ongoing treatment and attending meetings for alcohol addiction, his new flame, Playboy’s May 2018 Playmate, 22, told the magazine her go-to drink is “whiskey all day.” “Bourbon, for sure,” she added. “I like whiskey and soda, which makes people cringe, but I like it.” A source tells PEOPLE in this week’s issue Garner’s focus remains on their children. “Is she happy about him hanging out with a very young Playboy model? Certainly not,” a source says in this week’s new issue. “But her concern right now is not who he is dating. What she ultimately cares about is his sobriety and whether she can rely on him to co-parent. Just before his 46th birthday on Aug. 15, a friend of the actor told PEOPLE that “Ben is doing well. He is in a good place mentally and has worked really hard to get there.” “He continues to focus on himself and the health of his relationships,” the friend added. “He attends meetings, many meetings, and he also does meditation and yoga.” “While he still has his moments — and let’s be honest, everyone struggles

A post shared by Peoples Digest Online (@peoplesdigestonline) on Aug 22, 2018 at 10:28pm PDT