Romelu Lukaku reflektoi për vitin e tij të vështirë me Chelsean dhe synimet e tij për të udhëhequr Interin drejt trofeve të tjerë në vitet e ardhshme.

Sulmuesi belg 29-vjeçar iu bashkua Bluve në një marrëveshje me vlerë rreth 115 milionë euro verën e kaluar dhe ai pritej të shkëlqente në Ligën Premier nën drejtimin e Thomas Tuchel, por gjërat nuk dolën siç ishte planifikuar. Pas një viti zhgënjyes në Londrën Perëndimore, ai u kthye te Nerazzurët në një marrëveshje huazimi prej 8 milionë eurosh në një përpjekje për të rigjetur formën e tij.

Duke folur për DAZN, Lukaku diskutoi fillimisht qëllimet e tij dhe të Interit për sezonin e ri.

Reklama
Mallkimi i transferimeve mbi 100 milionë eurosh Mallkimi i transferimeve mbi 100 milionë eurosh

“Nuk më intereson gara Capocannoniere. Unë do t’ju them sinqerisht, mendoj vetëm për Scudetton. Jemi në Inter, këtu luajmë për Scudetton, nuk luajmë për gjëra individuale”, deklaroi ai.

Reklama

Ai zbuloi se cili lojtar Nerazzurri e mori vesh i pari për rikthimin e tij.

“Lautaro. Folëm në Instagram, e kisha ndërruar numrin. Dhe më pas në WhatsApp. Ai ishte një nga të parët me të cilët fola, pastaj Dimarco, Bastoni dhe të tjerët”.

Sulmuesi belg preku zemërimin e tij të brendshëm pas një viti të vështirë me Chelsean.

“Sezoni në Chelsea më dha një motiv shtesë për të bërë edhe më mirë se më parë. Mendoj se brenda një viti të gjithë kanë harruar gjërat që unë jam në gjendje të bëj në fushë”.

Reklama

“Ky është një lloj zemërimi që kam brenda meje. Që tani e ka edhe skuadra, e cila nuk fitoi vitin e kaluar, të gjithë së bashku shpresojmë të bëjmë më mirë dhe të sjellim diçka në shtëpi”.

Reklama

Lukaku foli për atë që shkoi keq pas transferimit të tij prej 115 milionë euro te Chelsea.

“Kaq shumë gjëra. Mendoj se më parë, kur u largova, doja të hakmerresha te Chelsea sepse kur isha i ri ishte ekipi im për 11 vjet. Pata mundësinë të kthehesha atje dhe mendova se do të bëhesha një hero, por nuk ishte kështu”.

“Në mars, kur dëgjova se kishte një mundësi për t’u rikthyer këtu, ngadalë nuk thashë asgjë, por në fund të sezonit bëmë një punë shumë të mirë me klubin dhe unë munda të kthehesha këtu”.

Reklama

“Unë bëj reflektime vetëm në fund të sezonit, kështu që pas ndeshjes së fundit vendosa të mendoj se cila ishte situata ime. E pashë që si lojtar me Interin kam bërë mirë, sezoni në Chelsea ishte i vështirë për mua. Nuk kisha asnjë dyshim, prandaj vendosa të kthehem këtu”.

Reklama
Lukaku nuk i kursen thumbimet ndaj Chelseat dhe Tuchelit në intervistën e parë pas rikthimit te Interi Lukaku nuk i kursen thumbimet ndaj Chelseat dhe Tuchelit në intervistën e parë pas rikthimit te Interi

Ai komentoi punën që filloi të bënte pasi kuptoi se do të kthehej në Inter.

“Për t’u përshtatur në skuadër sa më mirë që mundem, Interi luan ndryshe nga kur isha unë atje. E rëndësishme për mua është të përshtatem mirë, të kuptoj sistemin e trajnerit”.

“Gjatë vitit kam pasur shumë kontakte me lojtarët e Interit, për mua është sikur jam në vitin e dytë dhe nuk jam larguar kurrë”.

Reklama

29-vjeçari preku gjëra të reja që ka parë te Interi që nga rikthimi.

“Lojtarët kanë më shumë dëshirë për të fituar, çdo ndeshje është jetë a vdekje dhe kjo më pëlqen. Ne kemi nevojë për këtë. Ky ekip është edhe më i bashkuar se më parë”.

Ai foli për partnerin e tij me Lautaro Martinez.

Reklama

“I thashë se duhet të bëjë më shumë! Të dy i thamë njëri-tjetrit se duhet të bëjmë më mirë se më parë. Nëse duam të arrijmë objektivat e ekipit, të gjithë duhet të bëjmë më mirë sepse skuadrat e tjera janë bërë më të forta”.

Reklama

“Pashë menjëherë se cilësitë e tij mund të më ndihmojnë mua dhe cilësitë e mia mund ta ndihmojnë atë. Ne nuk jemi sulmues egoistë, e di kur është dita e Lautaros dhe jo e imja, kështu që unë e ndihmoj atë dhe ne fitojmë dhe e çojmë fitoren në shtëpi”.

Lautaro: Lukaku më ka munguar te Interi Lautaro: Lukaku më ka munguar te Interi

“Ne duam të fitojmë edhe ndeshjet e vogla, jemi gjithmonë në ekipe të kundërta sepse duam të jemi konkurrues, por e dimë se edhe së bashku mund të bëjmë diferencën për ekipin”.

Reklama

Lukaku diskutoi presionin ndaj tij pas rikthimit të profilit të tij të lartë.

“Presioni është aty në stërvitje. Gjithmonë ka dikush që provokon në stërvitje, ky është presioni më i madh, pjesa tjetër nuk ka rëndësi. Jam i fokusuar në fushë, nuk lexoj gazeta, punoj shumë dhe në fund Interi duhet të fitojë, pjesa tjetër nuk ka rëndësi”.

Reklama

Ai foli për llojin e lojtarit që do të kishte qenë nëse nuk do t’i bashkohej kurrë Interit.

“Ishte fati të luaja për Interin, si për Anderlechtin dhe Chelsean. Ishte ajo që imagjinoja, Interi, Anderlecht dhe Evertoni më dhanë mundësinë të bëhem lojtari që jam”.

“Dashuria e njerëzve dhe tifozëve, për mua dhe për familjen time, i falënderoj ata dhe ende kërkoj falje për mënyrën se si u largova, por duhet të flas në fushë”.

Reklama

Më në fund, Lukaku diskutoi rritjen e tij mendore gjatë viteve të fundit.

Lukaku i ‘mahniti’ të gjithë te Interi me mbipeshë, ai duhet të punojë që të arrijë në 101 kilogramë Lukaku i ‘mahniti’ të gjithë te Interi me mbipeshë, ai duhet të punojë që të arrijë në 101 kilogramë

“Kur mbërrita në Inter u bëra i tillë sepse erdha nga dy vite të vështira mendërisht te Manchester United”.

Reklama

“Fizikisht kam vuajtur sepse nuk isha atje mendërisht, duhet të falënderoj Conten sepse më bëri një lojtar të fortë, por mendërisht më bëri të rritem, më mësoi të mos dorëzohem kurrë dhe të jap më të mirën. Kjo do të më qëndrojë deri në fund”, ka potencuar më tej Big Rom. /Telegrafi/