LAJMI I FUNDIT:

Dita e dytë e edicionit të 14-të festivalit të filmit të animuar Anibar vjen me aktivitete të shumta

Dita e dytë e edicionit të 14-të festivalit të filmit të animuar Anibar vjen me aktivitete të shumta

Edicioni i 14-të i Festivalit të Filmit të Animuar Anibar vjen me një program të bujshëm, i cili përfshin aktivitete të shumta.

Sot më 18.07.2023 u mbajtën shtatë aktivitete të ndryshme. Shfaqja e filmave filloi nga ora 10:00 në Kinema “Jusuf Gërvalla” me programin e Audiencës së Re ku u shfaq edhe filmi “The Root” nga animatorja Finesa Peja nga Kosova.

Shfaqja e filmave vazhdoi në Kinema “Jusuf Gërvalla” me programin special “Queer Toons” ku u shfaqën gjithsej pesë filma të cilët për temë kanë trajtuar sfidat e personave të komunitetit LGBTIQA+. Dita vazhdoi edhe me shfaqjen e filmave nga programi i filmit të metrazhit të gjatë ku të gjithë të pranishmit patën rastin të shohin filmat “Silver Bird” dhe “Rainbow Fish”.

Pasditja filloi me panelin e parë “Forcimi i mbrojtjeve ligjore: Rruga drejt martesës së të njëjtit seks” në Kosovëme panelistët Arbër Nuhiu, Bjeshkë Guri dhe Ramadan Sokoli. Një bisedë mjaftë e rëndësishme u zhvillua në Galerinë e Arteve, ku u diskutua rreth kodit civil dhe sfidat me të cilat përballet komuniteti LGBTIQA+, hapat për të siguruar të drejta të barabarta dhe faktorët që ndikojnë në reformat ligjore.

Nga ora 20:30 në Kino Liqeni filloi shfaqja e filmave të garës ndërkombëtare, ku u shfaqën pesë filma për të pranishmit, duke vazhduar pastaj me garën e studentëve në Kino Kubat, me gjithsej gjashtë filma.

Nata përfundoj me argëtim nën tingujt e muzikës nga Rebiswan, RON dhe Genc Elezaj duke përmbyllur kështu natën e dytë të netëve muzikore të Anibar-it.

Në trend Magazina

Më shumë
Lotina publikon çastet e ëmbla që po kalon me Mozzikun

Lotina publikon çastet e ëmbla që po kalon me Mozzikun

Magazina
Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë

Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë

Magazina
Kiara Tito duket në formë pak muaj pas lindjes

Kiara Tito duket në formë pak muaj pas lindjes

Magazina
Parisienët shprehin shqetësimin për veshjen e Bianca Censorit, mes pretendimeve që burri Kanye West po e kontrollon atë

Parisienët shprehin shqetësimin për veshjen e Bianca Censorit, mes pretendimeve që burri Kanye West po e kontrollon atë

Magazina

"Mos më kërko, të të them lamtumirë", Xhensila thumbon Besin me këngën e re?

Magazina
Georgina tregoi se çfarë i dhuroi djalit të Ronaldos për ditëlindjen e tij, pati reagime nga njerëzit: Ai duket i zemëruar

Georgina tregoi se çfarë i dhuroi djalit të Ronaldos për ditëlindjen e tij, pati reagime nga njerëzit: Ai duket i zemëruar

Magazina
Kalo në kategori