Është hedhur shorti për ndeshjet çerekfinale në Ligën e Evropës.

Kësisoj ndeshja më e fortë në këtë raund garash do të jetë ajo mes Napolit dhe Arsenalit.

Skuadra që kishte jashtëzakonisht shumë fat në short ishte Chelsea, si në çerekfinale ashtu edhe për kundërshtarin e mundshëm në gjysmëfinale.

Londinezët në rast se arrijnë ta eliminojnë Slavian e Pragës që janë edhe favorit për ta bërë një gjë të tillë, në gjysmëfinale do të takohen me fituesin e çiftit Benfica – Eintracht Frankfurt.

Ndërkohë ndeshja tjetër gjysmëfinale do të jetë mes fituesit nga çifti Arsenal – Napoli dhe Villareal – Valencia.

Finalja e madhe e Ligës së Evropës këtë edicion do të zhvillohet në kryeqytetin e Azerbajxhanit, Baku më 29 maj. /Telegrafi/

Çiftet e mundshme gjysmëfinalsite në Ligën e Evropës:

Slavia Pragë/Chelsea vs Benfica/Eintracht Frankfurt
Arsenal/Napoli vs Villareal/Valencia