LAJMI I FUNDIT:

Didier Deschamps kritikon planet për Kampionatin Botëror 2030

Didier Deschamps kritikon planet për Kampionatin Botëror 2030

Trajneri i Francës, Didier Deschamps ka ndarë mendimin e tij rreth planeve që u thurën për Kampionatin Botëror 2030.

FIFA njoftoi javën e kaluar se Botërori 2030 do të jetë e para që do të zhvillohet në tri kontinente. Turneu do të nisë në Amerikën e Jugut, përpara se të kalojë në ofertën e bërë nga Portugalia, Spanja dhe Maroku.

Vendimi është pritur me kritika në disa kënde për udhëtimet e shumta që do të ndodhin. Për këtë çështje edhe Deschamps kishte një opinion.


https://twitter.com/ESPNFC/status/1711468502593220803

“Përtej faktit se është një trend, organizimi i tij në shumë vende, është edhe aspekti i orarit të ndeshjeve që zhvillohen në kontinentin e Amerikës së Jugut. Nuk e di se cilat vende do të përfshihen, kjo do të thotë se vendet e Amerikës së Jugut do të jenë në avantazh dhe më pas vendet e tjera do të duhet të lëvizin”, tha Deschamps në një konferencë për shtyp.

Deschamps theksoi gjithashtu mungesën e koherencës në vendimmarrjen e FIFA-s: “Nuk e di kush i merr vendimet, por nuk do ta fsheh nga ju faktin se më pëlqejnë gjërat që janë koherente, në nivel sportiv dhe etik. Nuk mendoj se ka shumë koherencë atje”.

Maroku në ‘luftë’ me Spanjën për nikoqirin e finales së Kupës së Botës 2030
Lexo po ashtu Maroku në ‘luftë’ me Spanjën për nikoqirin e finales së Kupës së Botës 2030

FIFA njoftoi planet e tyre për tre ndeshjet e para të Kupës së Botës 2030 që do të mbahen në Amerikën e Jugut për nder të njëqindvjetorit të turneut më të madh të futbollit, i cili u luajt për herë të parë në Uruguai në vitin 1930. Argjentina, Uruguai dhe Paraguaj do të jenë nikoqir nga një ndeshje secila, përpara se Federatat evropiane dhe ato afrikane të futbollit do të kombinohen për pjesën e mbetur të turneut./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Laporta e do Nico Williamsin, Flick preferon yllin tjetër të Spanjës

Laporta e do Nico Williamsin, Flick preferon yllin tjetër të Spanjës

La Liga
Rodri zemëroi anglezët me provokimet në festë e organizuar në Madrid, bashkëlojtari i tij i kujtoi se ku luan

Rodri zemëroi anglezët me provokimet në festë e organizuar në Madrid, bashkëlojtari i tij i kujtoi se ku luan

Ndërkombëtare

"Yamal duhet të ndalohet të luajë" - ylli i Spanjës zë në befasi të gjithë me deklaratën për Laminen

Përfaqësueset
Al-Nassr i Ronaldos ofron mega kontratë për ta bërë yllin e Real Madridit futbollistin më të paguar në botë në pozicionin e tij

Al-Nassr i Ronaldos ofron mega kontratë për ta bërë yllin e Real Madridit futbollistin më të paguar në botë në pozicionin e tij

La Liga
Ronaldo, Messi, Pele apo Maradona? - ChatGPT tregon se kush është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave

Ronaldo, Messi, Pele apo Maradona? - ChatGPT tregon se kush është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave

Ndërkombëtare
Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Përfaqësueset
Kalo në kategori