LAJMI I FUNDIT:

Derisa Michael Schumacher qëndron mes jetës dhe vdekjes – gjërat me të cilat ka shkruar historinë po dalin në ankand

Derisa Michael Schumacher qëndron mes jetës dhe vdekjes – gjërat me të cilat ka shkruar historinë po dalin në ankand

Makina e Michael Schumacher në Fromula 1që garoi në triumfin e tretë në Kampionatin Botëror do të dalë në ankand muajin e ardhshëm.

Reklama

Ferrari i shtatë herë kampionit të F1 që e ndihmoi atë drejt titullit në vitin 2000, tani po vihet në dispozicion në një ankand të mbyllur në Hong Kong.

Makina Ferrari F2000 e Schumacher – Chassis 198 – do të dalë në ankand nga RM Sotheby nga 3 deri më 12 prill. Dhe automjeti i ikonës gjermane të garave do të ketë një çmim të madh pasi makina e tij fituese e titullit të vitit 2003 u shit në ankand për 14.8 milionë euro në nëntor.

Zbulohet pasuria neto e Michael Schumacher: Miliona euro, makina luksoze dhe prona të shumta
Lexo po ashtu Zbulohet pasuria neto e Michael Schumacher: Miliona euro, makina luksoze dhe prona të shumta

F2003 u bë makina më e shtrenjtë e epokës moderne F1 e shitur ndonjëherë dhe automjeti revolucionar që e ndihmoi atë të fitonte titullin e tij të parë botëror në Ferrari ka prestigj të ngjashëm.

Shasia ishte vendimtare për të ndihmuar në “rivendosjen e shiritit për inxhinieri dhe performancë për kohën e vet”, duke dëshmuar kornizën për fillimin e një periudhe dominimi në F1 për Scuderia.

Shitet për një shumë të "çmendur" Ferrari i vitit 2003, me të cilin Michael Schumacher u shpall kampion
Lexo po ashtu Shitet për një shumë të "çmendur" Ferrari i vitit 2003, me të cilin Michael Schumacher u shpall kampion

Legjendari Schumacher e drejtori makinën V-12 drejt fitores në Çmimin e Madh të Brazilit, ndërsa siguroi gjithashtu një pole-position në Monaco.

Fillimisht ishte projektuar si makina rezervë e Ferrarit, por u vu në aksion pasi Schumacher pësoi dëmtim në makinën që e posedonte në fillim të sezonit dhe e çoi atë në fitimin e parë nga pesë titujt për ekipin historik italian. /Telegrafi/