LAJMI I FUNDIT:

Cilët lojtarë të Real Madridit e kanë fituar Topin e Artë dhe a është radha e Karim Benzemas

Cilët lojtarë të Real Madridit e kanë fituar Topin e Artë dhe a është radha e Karim Benzemas

Përzgjedhja e Topit të Artë për vitin 2022 po afrohet dhe spekulimet tashmë kanë nisur, ku kandidatët mezi presin çmimin që jep çdo vit nga France Football.

Edhe këtë vit, ashtu si vitet e kaluara, mbrëmja gala do të mbahet më 17 tetor në Teatrin e Parisit Chatelet.

Çmimi ka pasur dy mjeshtër të qartë në vitet e fundit. Që kur Kaka e fitoi në vitin 2007, Leo Messi dhe Cristiano Ronaldo i kanë ndarë të gjitha çmimet, me përjashtim atij të fituar nga Luka Modric në vitin 2018 dhe atij të vitit 2020, kur për shkak të pandemisë, France Football konsideroi se kushtet për të vendosur fituesin nuk ishin të drejta.


Nominimet për Topin e Artë do të shpallen nesër (12 gusht). Edhe pse ende nuk dihet lista përfundimtare e kandidatëve, favorit për pronarin e ri të trofeut prestigjioz është Karim Benzema.

Francezi luajti një rol kyç në sezonin 2021/22 duke ndihmuar Real Madridin të fitojë La Ligën, Superkupën e Spanjës dhe Ligën e Kampionëve me 44 gola dhe 15 asistime.

Sulmuesi i Realit ka shanset më të mira për titullin e futbollistit më të mirë në botë, sepse një nga risitë e këtij edicioni të Topit të Artë është se gazetarët do të votojnë sipas performancës së lojtarit në sezonin e kaluar, në vend të asaj që ka treguar gjatë vitit kalendarik (siç ishte rasti që nga botimi i parë).

Sezoni 2021/22 ishte sezoni më i mirë i Benzemas për sa i përket golave ​​dhe asistimeve, më i mirë se rivalët si Ronaldo (24 gola dhe tre asistime), Messi (11 gola dhe 15 asistime), Robert Leëandoëski (50 gola dhe shtatë asistime) dhe Luka Modrić (3 gola dhe 12 asistime).

Nëse ai fiton Topin e Artë, Benzema do të bëhej lojtari i tetë që e fiton atë për Realin dhe do të ishte fituesi i 12-të i përgjithshëm i Topit të Artë që luajti për Mbretërit.


Fituesit e Topit të Artë në fanellën e Real Madridin

Alfredo Di Stefano

Raymond Kopa

Luis Figo

Ronaldo Nazario

Fabio Cannavaro

Cristiano Ronaldo

Luka Modric

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Premier League
Laporta dhe Deco insistojnë ta bindin lojtarin e padëshiruar të largohet nga Barcelona

Laporta dhe Deco insistojnë ta bindin lojtarin e padëshiruar të largohet nga Barcelona

La Liga
Real Madridi deklaron një rekord financiar që asnjë klub në histori të futbollit nuk e ka arritur

Real Madridi deklaron një rekord financiar që asnjë klub në histori të futbollit nuk e ka arritur

La Liga
Xabi Alonso e do me çdo kusht transferimin e yllit të Real Madridit këtë verë

Xabi Alonso e do me çdo kusht transferimin e yllit të Real Madridit këtë verë

Ndërkombëtare
Eksod te Chelsea këtë verë: 14 lojtarë do të largohen nga Blutë

Eksod te Chelsea këtë verë: 14 lojtarë do të largohen nga Blutë

Premier League
Kalo në kategori