Ardhja e Eduardo Camavinga në Real Madrid ka theksuar vetëm më tej kontrastin në skuadrën e Carlo Ancelotti. Los Blancos kanë një përzierje të rinisë dhe përvojës, që do të thotë se italiani mund të fusë dy 11-she të ndryshme me një ndryshim në moshën mesatare prej rreth 10 vjetësh.

Reklama

Nga njëra anë, Ancelotti mund të zgjedhë një 11-she titullare me një moshë mesatare 31 vjeç, ose një tjetër me një moshë mesatare prej 21.6 vjeç.

Kjo përzierje mund të shihet çdo fundjavë në formacionin e Real Madridit këtë sezon, me lojtarë të të gjitha moshave që emërohen në ekip nga e para.

Reklama

Gazeta spanjolle Marca ka folur për secilën nga pozicionet dhe kontrastin në moshat që Ancelotti ka në secilën zonë të fushës.

Reklama
'Gjashtë nënshkrimet' e Ancelottit për formacionin e tij titullar te Real Madridi 'Gjashtë nënshkrimet' e Ancelottit për formacionin e tij titullar te Real Madridi

Formacioni i të vjetërve me moshën mesatare 31 vjeç:

Thibaut Courtois; Dani Carvajal, David Alaba, Marcelo; Casemiro, Toni Kroos, Luka Modric; Gareth Bale, Karim Benzema, Eden Hazard;

Formacioni i të rinjve me moshën mesatare 21.6:

Andriy Lunin; Marvin Park, Jesus Vallejo, Eder Militao, Miguel Gutierrez; Antonio Blanco, Eduardo Camavinga, Fede Valverde; Marco Asensio, Rodrygo, Vinicius Jr; 

Portierët

Thibaut Courtois është portieri i padiskutueshëm i zgjedhjes së parë në moshën 29-vjeçare dhe po shijon padyshim formën më të mirë të karrierës së tij me Real Madridin. Sipas kontratës deri në vitin 2026, ka pak për të sugjeruar se ai nuk do të vazhdojë të dominojë në portë.

Reklama

Rezervë e tij është 22-vjeçari Andriy Lunin, i cili nënshkroi me Realin si 18-vjeçar.

Reklama

Mbrojtja

Ancelotti mund të rreshtohet me Dani Carvajal (29), David Alaba (29), Nacho (31) dhe Marcelo (33) si katër mbrojtësit e tij, por ka një linjë krejtësisht të ndryshme të mbrojtjes që ai mund të emërojë gjithashtu.

Ai mund të përfshijë 23-vjeçarin Eder Militao dhe 20-vjeçarin Miguel Gutierrez, si dhe Jesus Vallejo (24) dhe Marvin Park (21).

Mesfusha

Rasti më ekstrem i dy fytyrave të Real Madridit vjen në mesfushë. Camavinga, në moshën 18 vjeçare, është më i riu në skuadër, por Toni Kroos (31), Luka Modric (36) dhe Casemiro (29) janë titullar të rregullt.

Reklama

Francezi mund të bashkohet me Antonio Blanco (21) dhe Fede Valverde (23) për të ulur moshën mesatare të mesfushës me 12 vjet.

Sulmi

Karim Benzema (33), Gareth Bale (32) dhe Eden Hazard (30) ka të ngjarë të jenë titullar të rregullt këtë sezon, me një mesatare prej 31.6 vjeç, megjithëse Vinicius Jr (21), Rodrygo (20) dhe Marco Asensio (25) mund të emërohen në një sulm me një moshë mesatare prej vetëm 22 vjeç.

Reklama

/Telegrafi/