Të hënën, 5 korrik, Real Madridi fillon para-sezonin 40 ditë para se La Liga të fillojë në fundjavën e 14 dhe 15 gusht. Kjo do të thotë që Los Blancos do të ketë gjashtë javë kohë, dy herë më shumë kohë se sa kishte kaluar sezonit.

Carlo Ancelotti ka edhe disa ditë përgatitje për të bërë para se të fillojë të punojë me lojtarët e tij, por javët e para do të kushtëzohen kryesisht nga Euro 2020 dhe Copa America, të dyja këto që vazhdojnë ende të zhvillohen.

Tani për tani, Ancelotti ka parë David Alaba, Gareth Bale, Luka Modric, Raphael Varane, Karim Benzema dhe Toni Kroos duke u eliminuar nga Kampionati Evropian. Kjo do të thotë që pushimet e tyre tre javore kanë filluar dhe ai mund të fillojë planifikimin për kthimet e tyre përkatëse në kryeqytetin spanjoll.

“Garda e vjetër” e Real Madridit e kënaqur me kthimin e Carlo Ancelottit “Garda e vjetër” e Real Madridit e kënaqur me kthimin e Carlo Ancelottit

Ata të gjithë duhet të jenë të gatshëm për të shkuar në punë në Valdebebas midis 19 dhe 25 korrik, që do të thotë se secili do të ketë më shumë se tre javë trajnim para-sezonal para se të fillojë sezoni në La Liga.

Ancelotti do të presë me padurim kthimet e tyre, pasi pesë nga gjashtë ka të ngjarë të jenë lojtarë të rëndësishëm nën urdhrat e tij, megjithëse pasiguria rrethon të ardhmen e Varanes.

Ndërkohë, pjesëmarrësit e Lojërave Olimpike – Marco Asensio, Dani Ceballos, Take Kubo dhe Jesus Vallejo – nuk do të paraqesin probleme pasi ata do të kthehen pas para-sezonit. Prej tyre, Asensio dhe Ceballos janë përparësitë e Ancelottit, pasi rolet e Kubos dhe Vallejos janë të pasigurta dhe ata mund të huazohen përsëri.

Ronaldo dhe tri transferime tjera të mëdha – Formacioni i mundshëm i Ancelottit te Real Madridi Ronaldo dhe tri transferime tjera të mëdha – Formacioni i mundshëm i Ancelottit te Real Madridi

Ancelotti do të ketë shumë lojtarë që punojnë nën urdhrat e tij nga dita e parë, përkatësisht Andriy Lunin, Altube, Dani Carvajal, Lucas Vazquez, Marcelo, Nacho Fernandez, Ferland Mendy, Isco, Martin Odegaard, Mariano Diaz, Rodrygo Goes, Luka Jovic, Alvaro Odriozola dhe Brahim Diaz. Megjithatë, tre të fundit në listë po presin sqarime për të ardhmen e tyre.

Eden Hazard, Thibaut Courtois, Vinicius Jr, Eder Militao , Casemiro dhe Federico Valverde janë ende në garë në Euro 2020 dhe Copa America. /Telegrafi/