LAJMI I FUNDIT:

Chelsea përballet me të ardhme të pasigurt – Britania e Madhe ngrin pasuritë e Abramovichit, rusi nuk mund të shesë klubin

Chelsea përballet me të ardhme të pasigurt – Britania e Madhe ngrin pasuritë e Abramovichit, rusi nuk mund të shesë klubin

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka vendosur sanksione ndaj pronarit të klubit të futbollit Chelsea, Roman Abramovich.

Reklama

Miliarderi rus është një nga shtatë oligarkët rusë, pasuritë e të cilëve janë ngrirë nga autoritetet shtetërore britanike.

Në një dokument të Thesarit të Mbretërisë së Bashkuar të postuar në internet, Abramovich përshkruhet si një “oligark pro-Kremlinit” që ka lidhje të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin.

Abramovich ka mohuar më parë të ketë lidhje të ngushta financiare me Putinin ose Kremlinin, por kjo nuk i ka bindur autoritetet britanike.

“Roman Arkadyevich Abramovich është një biznesmen i shquar rus dhe oligark pro-Kremlinit”.

“Abramovich është i lidhur me një person që është ose ka qenë i përfshirë në destabilizimin e Ukrainës dhe ka minuar e kërcënuar integritetin territorial, sovranitetin dhe pavarësinë e Ukrainës, përkatësisht Vladimir Putin, me të cilin Abramovich ka pasur një marrëdhënie të ngushtë prej dekadash”.

“Kjo shoqatë ka përfshirë marrjen e një përfitimi financiar ose përfitim tjetër material nga Putini dhe qeveria e Rusisë”.

“Kjo përfshin lehtësimet tatimore të marra nga kompanitë e lidhura me Abramovich, blerjen dhe shitjen e aksioneve nga dhe për shtetin me tarifa të favorshme, dhe kontratat e marra në prag të Kupës së Botës FIFA 2018”.

“Prandaj, Abramovich ka marrë trajtim preferencial dhe lëshime nga Putini dhe qeveria e Rusisë”, thuhet në njoftimin e thesarit të Britanisë.

Ndryshe, oligarku rus para disa ditësh ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryetarit të Chelseat, teksa më vonë kë lajmëruar shitjen e klubit.

Dhjetë nënshkrimet më të mira dhe dhjetë më të këqijat në gjithë epokën e Roman Abramovichit si pronar i Chelseat
Lexo po ashtu Dhjetë nënshkrimet më të mira dhe dhjetë më të këqijat në gjithë epokën e Roman Abramovichit si pronar i Chelseat

Megjithatë, Abramovich tani nuk është në gjendje të shesë klubin pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ngriu pasuritë e tij.

Pavarësisht se ka shumë interes, sanksionet tani nënkuptojnë se Blutë përballen me një të ardhme të pasigurt. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Caktohet përfundimisht se ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër - Kosovë

Caktohet përfundimisht se ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër - Kosovë

Ndërkombëtare
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Po bën gabime skandaloze, Ten Hag thyen heshtjen dhe tregon se çfarë do të bëj me Onanan

Po bën gabime skandaloze, Ten Hag thyen heshtjen dhe tregon se çfarë do të bëj me Onanan

Premier League
Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

La Liga
Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Premier League
I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

Premier League
Kalo në kategori