LAJMI I FUNDIT:

Capello beson se Interi e ka fituar tashmë titullin, flet edhe për trajnerët vendor dhe të huaj

Capello beson se Interi e ka fituar tashmë titullin, flet edhe për trajnerët vendor dhe të huaj

Fabio Capello pretendon se Jurgen Klopp dhe Jose Mourinho duhet të ftohen në Coverciano dhe beson se Interi tashmë ka fituar Scudetton.

Reklama

Ish-trajneri i njohur italian analizoi rënien e ekipeve italiane në Evropë në një intervistë me Il Corriere dello Sport.

“Ka katër trajnerë gjermanë në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, Klopp, Tuchel, Terzic dhe Flick. Dhe shikoni se çfarë po bën Guardiola”, ka thënë fillimisht Capello.

“Ai ndryshoi fazën e tij mbrojtëse. Ai dëshiron që Cancelo të shtypë lart në fushë dhe të luajë në mesfushë, kështu që ai ka më shumë hapësirë ​​për të rikuperuar topin kur e humb atë”.

“Ancelotti fitoi shumë trofe jashtë vendit, Conte dhe Sarri gjithashtu, Ranieri fitoi Ligën Premier me Leicesterin.

“Cilësia është problemi i vërtetë. Këtu në Itali kemi shumë kampionë në të 30-tat e tyre që ende po bëjnë diferencën. Ronaldo, Ribery, Ibra, Palacio, Chiellini. Kjo duhet të thotë diçka”.

“Një ish-futbollist që ndjek kursin e trajnerit në Coverciano më tha të ftojmë trajnerë të modës dhe jo të ‘betonit’ për të marrë klas nga ta”.

“Converciano duhet të ftojnë Klopp ose Mourinho, më të mirët, dhe t’i kthehen teknikës bazë të stërvitjes. Është një çështje e madhe që do të meritonte shumë kohë për një debat”.

Por, kush janë trajnerët më të mirë në Itali?

“Conte dhe Gasperini. Conte ndryshoi mendje dhe u kthye të luante futboll konkret. Gasp është i vetmi me një mentalitet evropian”, shtoi Capello.

“Më pëlqen edhe Gotti. Ai bën gjëra të thjeshta dhe respekton materialin që ka”.

“Interi tashmë ka fituar Scudetto. Ata e fituan atë kur Milani humbi kundër Spezia”, përfundoi trajneri italian. /Telegrafi/