Liga e Kombeve ishte një garë e re e krijuar nga UEFA për Kombëtaret evropiane.

Të ndara në katër Liga nga A deri në D, të gjitha shtetet evropiane morën pjesë në këtë garë.

Nga Liga A, fituesit e grupeve ishin Zvicra, Holanda, Anglia dhe Portugalia që do të përballen në gjysmëfinale.

Sot janë caktuar edhe çiftet gjysmëfinaliste të Ligës A.

UEFA ngrit në qiell Xherdan Shaqirin: Lojtari më i shkathët në Ligën e Kombeve? UEFA ngrit në qiell Xherdan Shaqirin: Lojtari më i shkathët në Ligën e Kombeve?

Zvicra e shqiptarëve do të përballet me Portugalinë, shtet në të cilin do të mbahen ndeshjet gjysmëfinale dhe finalja.

Në anën tjetër gjysmëfinalja tjetër do të luhet mes Anglisë dhe Holandës.

Gjysmëfinalet do të luhen më 5 dhe 6 qershor të vitit të ardhshëm. /Telegrafi/