LAJMI I FUNDIT:

Blerjet më të mira në histori të Real Madridit dhe Barcelonës (Foto)

Blerjet më të mira në histori të Real Madridit dhe Barcelonës (Foto)
Reklama

Gjigantët spanjoll, Real Madrid dhe Barcelona janë dy nga skuadrat më aktive në tregun botëror të transferimeve në cdo afat, duke transferuar emra të mëdhenj të futbollit në skuadrën e tyre.

Portali i njohur sportiv, ‘Goal.com’ ka publikuar një shkrim rreth historisë së transferimeve të dy skuadrave të mëdha spanjolle, ku ka zgjedhur 25 goditjet më të mirë të klubeve, përcjell Telegrafi.


Te skuadra mbretërore, i pari është legjenda Alfredo di Stefano, i cili vlerësohet për faktin që ishte udhëheqës i padiskutueshëm i skuadrës, duke i dhënë shumë trofe Realit në fushën e lojës, por e bëri edhe si trajner dhe në role të tjera drejtuese, përfshirë atë të këshilltarit apo presidentit të nderit.

Në vendin e dytë është pozicionuar Zinedine Zidane, i cili ka lënë pas Cristiano Ronaldon në vendin e tretë dhe emra tjerë të mëdhenj si Ferenc Puskas dhe Luis Figo.

1.Alfredo di Stefano

2.Zinedine Zidane

3.Cristiano Ronaldo

4.Ferenc Puskas

5.Luis Figo

6.Ronaldo

7.Hugo Sanchez

8.Roberto Carlos

9.Sergio Ramos

10.Paco Buyo

11.Paco Gento

12.Fernando Redondo

13.Michel Salgado

14.Raymond Copa

15.Isco

16.Fernando Morientes

17.Ivan Zamorano

18.Fernando Hierro

19.Ricardo Zamora

20.Michael Laudrup

21.Pedrag Mijatovic

22.Migel Munoz

23.Luis Molovni

24.David Beckham

25.Uli Stielike

Te Barcelona, vendi i parë nuk ka pasur asnjë rival, pasi pritej të ishte Lionel Messi, i cili ka thyer çdo rekord në klub, ndërsa vendi i dytë është zënë nga Paulinho Alcantara, i cili i dha katalunasve pesë tituj kampion të Spanjës, teksa shënoi 369 gola në 357 ndeshje, transmeton Telegrafi.

Në vendin e tretë është spanjolli Luis Suarez, i cili  ishte lideri i Barçës në triumfin e dy titujve kampion dhe dy Kupave të Gjeneralit, por u kthye edhe në transferimin më të shtrenjtë të kohës, kur Barcelona e shiti tek italianët e Interit.

1.Lionel Messi

2.Paulino Alcantara

3.Luis Suarez (spanjolli)

4.Cesar Rodriguez

5.Johan Cruyff

6.Miguel

7.Luis Enrique

8.Luis Figo

9.Ronaldinho

10.Samuel Eto

11.Hristo Stoichkov

12.Jose Mari Bakero

13.Ronald Koeman

14.Andoni Zubizarreta

15.Dani Alves

16.Rivaldo

17.Gerard Pique

18.Neymar

19.Diego Armando Maradona

20.Micheal Laudrup

21.Johan Neskens

22.Romario

23.Antoni Ramallets

24.Bernd Schuster

25.Ronaldo

Në trend Sport

Më shumë
Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

La Liga
Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Premier League
Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Liga e Kampionëve
Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Premier League
Renditja e re e FIFA-s: Kosova ngritet në pozitë rekord, Shqipëria bie për tri pozita

Renditja e re e FIFA-s: Kosova ngritet në pozitë rekord, Shqipëria bie për tri pozita

Përfaqësueset
“Nëse organi antidoping po bën punën e tij, Djokovic duhet të pezullohet”, legjenda franceze godet ashpër nacionalistin serb

“Nëse organi antidoping po bën punën e tij, Djokovic duhet të pezullohet”, legjenda franceze godet ashpër nacionalistin serb

Tenis
Kalo në kategori