Bayern Munich fiton me lehtësi ndaj Schalkes, fillon shmangien në renditje

Bayern Munich ka shënuar fitore ndaj Schalkes me rezultat 2-0 në kuadër të xhiros së 15-të të Bundesligës.

Fillimi i ndeshjes nuk solli raste të mira, ndërsa për herë të parë u rrezikua porta në minutën e 33-të, kur Eric Maxim Choupo-Moring gjuajti, por pa sukses.

Në minutën e 38-të u zhbllokua ndeshja, me Serge Gnabryn që mposhti portierin vendas për 1-0.

Me të filluar pjesa e dytë, bavarezët shënuan edhe njëherë me Choupo-Moting për 2-0, i cili përfitoi nga asistimi i Jamal Musiala.

Schalke rastin e parë të mirë e kishte në minutën e 55-të, me Simon Terodde por gjuajtja e tij u prit nga Manuel Neuer.

Gnabry dhe Musiala në vazhdim kishin raste të mira, por që nuk shënuan.

Pas kësaj fitoreje Bayern Munich ka 34 pikë dhe është lider, ndërsa Schalke mbetet e fundit me 8 pikë. /Telegrafi/