LAJMI I FUNDIT:

Barca më në fund “do të shpëtojë” nga Umtiti, i cili përfitonte 10 milionë euro në vit duke mos luajtur

Barca më në fund “do të shpëtojë” nga Umtiti, i cili përfitonte 10 milionë euro në vit duke mos luajtur
(Foto: Instagram/samumtiti)

Te Barcelona ka nisur një spastrim i madh i lojtarëve që konsiderohen tepricë, ndërsa ndër të parët që do të largohet nga klubi do të jetë Samuel Umtiti.

Francezi mbërriti në Camp Nou në verën e vitit 2016 nga Lyoni për 25 milionë euro, por pas dy sezoneve të para solide, gjithçka më pas u harrua pasi karrierën e tij e dëmtuan lëndimet.


Gjatë gjithë asaj kohe, 28-vjeçari kishte një kontratë fantastike prej rreth 10 milionë eurosh në vit, kështu që Barcelona u përpoq ta shiste për vite me radhë.

(Foto: Instagram/samumtiti)

Sezonin e kaluar, ai luajti vetëm një ndeshje, kurse në total përgjatë gjashtë viteve në Camp Nou, ka regjistruar vetëm 133 paraqitje në të gjitha garat.

Operacioni "fshesa" te Barcelona: Pritet largimi i këtyre nëntë lojtarëve
Lexo po ashtu Operacioni "fshesa" te Barcelona: Pritet largimi i këtyre nëntë lojtarëve

Drejtuesit e Blaugranëve kanë vendosur ta ndërpresin kontratën e Umtitit, edhe pse ajo është valide deri në fund të qershorit të vitit 2026 (e zgjatur në janar të këtij viti), kështu që francezi do të marrë një paketë korrekte largimi dhe dokumentacion të pastër.

(Foto: Instagram/samumtiti)

Si lojtar i lirë, ai është sërish tërheqës për shumë klube, ndërsa mediat franceze pohojnë se do ta vazhdojë karrierën në radhët e Rennes.

Marrëveshja thuhet të jetë arritur dhe trajneri i klubit francez, Bruno Genesio, ka insistuar në transferimin e tij, sepse më parë e ka menaxhuar te Lyoni dhe është i njohur me cilësitë e francezit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Real Madridi fiton avantazh në garën për transferimin e top yllit francez

Real Madridi fiton avantazh në garën për transferimin e top yllit francez

La Liga
Manaj i jep lamtumirën Sivassporit pas një sezoni të jashtëzakonshëm, gati hapi i madh në karrierë

Manaj i jep lamtumirën Sivassporit pas një sezoni të jashtëzakonshëm, gati hapi i madh në karrierë

Ndërkombëtare
Joan Laporta konfirmoi shkarkimin e Xavit nga shtrati i spitalit

Joan Laporta konfirmoi shkarkimin e Xavit nga shtrati i spitalit

La Liga
Granit Xhaka shënon një super gol nga 30 metra distancë në finalen e Kupës së Gjermanisë

Granit Xhaka shënon një super gol nga 30 metra distancë në finalen e Kupës së Gjermanisë

Bundesliga

"Nuk do të toleroj dikë që të përdorë emrin tim" - Ter Stegen shpërthen dhe mohon të ketë folur me Laportan për Xavin

La Liga
Man City është gati të shesë një nga blerjet e tyre më të mëdha në histori vetëm një vit pasi e solli atë në Etihad

Man City është gati të shesë një nga blerjet e tyre më të mëdha në histori vetëm një vit pasi e solli atë në Etihad

Premier League
Kalo në kategori