Nga Tajlanda në Francë, gazeta L’Equipe ndoqi gjurmët e ish-futbollistit dhe babait të Lucas dhe Theo, Jean-Francois Hernandez, i cili u zhduk 18 vjet më parë.

Reklama

Pas një periudhe të gjatë kërkimesh, gazeta franceze, përmes dëshmive të familjarëve dhe miqve, rindërton historinë e ish-lojtarit gjatë kësaj periudhe që nuk është dëgjuar asgjë për të.

“Nuk e di nëse babai im është ende gjallë apo jo. Një ditë ai u largua dhe ne nuk dëgjuam më për të”, kishte deklaruar Lucas në një intervistë në vitin 2019.

Në vitin 2004, Jean-Francois u zhduk.

“Ai është një person i mrekullueshëm, e kundërta e asaj që kam lexuar ose dëgjuar për të vitet e fundit. Ai ishte para së gjithash një person shumë i orientuar drejt familjes, i cili gjithmonë i donte fëmijët e tij thellësisht”, ka thënë Christophe Galtier, trajneri aktual i PSG-së për L’Equipe.

Reklama
Reklama

Ata që e njohin thonë se versioni i tij që është shfaqur nuk është i saktë.

“E vërteta për Jean-Francois më në fund do të dalë në shesh. Për vite me radhë, njerëzit kanë thënë gjithçka dhe çdo gjë për të, duke i njollosur emrin pa thënë të vërtetën”, ka thënë Bruno Saliba, një nga kushërinjtë e tij.

“Ai kurrë nuk i braktisi fëmijët e tij. Ishte ajo, ish e dashura e tij [duke iu referuar nënës Laurence Py], që e ndau atë nga ata”, shtoi Saliba.

Lauris Hernandez, një tjetër vajzë e Jean-Francois, pajtohet me Bruno Saliba.

“Për babanë tim është shpifur për një kohë të gjatë”, tha ajo.

Reklama

Ai luftoi për Lucas dhe Theo

Sonia Moldes, ish-partnerja e Jean-Francois, tregon gjithashtu versionin e saj për atë që ndodhi dhe pretendon se ai u përpoq të merrte kujdestarinë e fëmijëve.

Reklama

“Ne u përpoqëm të ziheshim me avokatët, por ishte ferr. I dëshpëruar, ai shkoi në Tajlandë. E di se ai u përpoq disa herë të fliste me ta nga atje, por ajo kurrë nuk ia kaloi fëmijët. Ai hoqi dorë. Ky është versioni që Lucas dhe Theo duhet ta dinë. Ai i do ata më shumë se jetën e tij”, ka thënë Moldes.

Moldes dhe Jean-Francois

Jean-Francois nuk mungon kurrë në një ndeshje të kombëtares së Francës. Lucas dhe Theo janë thirrur për Kupën e Botës në Katar.

Reklama

“Ai i shikon vetëm, sepse qan pothuajse nga fillimi deri në fund. Është shumë e vështirë për të”, thotë vajza e tij Lauris Hernandez.

“Atij i mungojnë shumë fëmijët, vuan. Neve nuk na interesojnë paratë e Theos dhe Lucas. Gjithçka që duam është t’i shohim përsëri. Sidomos babai im”.

Reklama

“E di që ai fshehtas shpreson se djemtë e tij do ta thërrasin. Ai i do ata shumë. Nuk mund ta imagjinoj sa i lumtur do të ishte nëse do të ndodhte…”, përfundon motra e futbollistëve, e cila pasi u kthye nga Tajlanda, tani jeton në Francë dhe shpreson të ribashkohet me Theon dhe Lucasin. /Telegrafi/