Një baba dhe një djalë kanë filmuar momentin e tmerrshëm kur një peshkaqen të madh të bardhë të ngarkuar në varkën e tyre të vogël.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Sean Vinar dhe djali James Vinar u ndeshën me grabitqarin ndërsa peshkuan 10 km larg bregut nga Low Head, në veri të Tasmania, të mërkurën.

Pasi u nisën herët, ata vendosën të bënin peshkim të thellë në det në Barrenjoey Island, ose Tenth Island.

Dyshja sapo kishin rrethuar ishullin dhe po ktheheshin mbrapa kur vunë re fokat që vinin drejt tyre.

“Papritmas, ne patëm vetëm këtë goditje të fuqishme në anën e varkës, ujë që fluturonte nëpër ajër”, tha Sean për ABC News.

“Paksa i tronditur, unë kam shikuar lart përpara anijes dhe atje unë mund të shihja një peshkaqen masiv dhe të bardhë duke dalë nga uji dhe hapi gojën e tij në pjesën e përparme të barkës rreth 6 metra të gjatë, ku është spiranca”.

Sean vëzhgoi peshkaqenin në spirancë dhe, i shqetësuar për dëmtimin e barkës, filloi të ngadalësojë atë.

I shqetësuar që peshkaqeni po përpiqej të kapte varkën, Sean i bërtiti Jamesit që të ‘mbahej në këmbë’ dhe pastaj lëvizi drejt bregut.

Siç bëhet e ditur, kjo është hera e dytë që këtë muaj peshkatarët Tasmanian kanë pasur një përballje me një peshkaqen të madh të bardhë. /Telegrafi/