Asistim fantastik nga Xhaka, Baseli barazon në shtëpi (Video)

Die Spieler vom FC Basel mit Basels Renato Steffen und Basels Taulant Xhaka, von links, jubeln nach dem Fussball Meisterschaftsspiel der Super League zwischen dem FC Luzern und dem FC Basel 1893 in der Swisspor Arena in Luzern, am Freitag, 28. April 2017. Der FC Basel wurde zum achten Mal in Serie Schweizer Meister. (KEYSTONE/Alexandra Wey)

Kampioni i ri i Zvicrës, Basel nuk ka arritur më shumë se një barazim 2-2 ndaj Sionit në shtëpi.

Në fakt gjiganti zviceran ishte pranë fitores në këtë ndeshje, por në minutat e fundit barazoi rezultatin ekipi mysafir.

Mesfushori i Kombëtares së Shqipërisë, Taulant Xhaka ka qenë vendimtar në golin e dytë të Baselit.

Xhaka asistoi mjaftë bukur tek sulmuesi afrikan, Seydou Doumbia i cili shënoi në minutën e 89-të.

Asistimi i sotëm ndaj Sionit, ishte i shtatë për Taulant Xhakën këtë edicion me Baselin, ndërsa nuk ka arritur të shënoj gol.

Baseli edhe zyrtarisht është shpallur kampion i Zvicrës, ndërsa aktualisht ka 80 pikë pas 33 javëve. /Telegrafi/

"Ai tha se na gënjeu", Toni Kroos zbulon fjalët Carlo Ancelottit përpara El Clasicos

Perez po e bën atë që askush nuk e ka bërë deri më tani – krijon

Perez po e bën atë që askush nuk e ka bërë deri më tani – krijon "një strukturë të re të pronësisë" të Real Madridit

Ultimatumi i Chelseat për Pochettinon

Jean-Philippe Mateta, golashënuesi i papritur që pushtoi Ligën Premier – e kishin në klub, por nuk llogaritën në të deri tani

Nga rrahja e kryetarit të ‘Intelektualëve’ deri tek dërgimi i Valon Zymberit dhe dy personave tjerë në mbajtje – e gjithë situata

Superliga
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo - në super formë para Lojërave Olimpike