Deontay Wilder është një nga boksierët më të përfolur në vitet e fundit.Anthony Joshua fitoi ndaj Carlos Takam dhe me

Në rast se amerikani i njohur me nofkën “Bombarduesi i Bronztë” vazhdon pa humbje në kuadër të titullit WBC, atëherë me shumë mundësi në të ardhmen do ta shikojmë atë përballë Anthony Joshuas.

16 janar 2016: Deontay Wilder duke u futur në ring për meçin në kuadër të WBC ndaj Artur Szpilka në New York. Foto: Getty Images

Por, pse quhet kështu dhe cila është arsyeja pse futet me maskën e bronztë në ring?

Shkenca pas grushtit të boksierit të kategorisë së rëndë: Të grushtohesh nga Joshua, është më keq sa që mendoni (Video) Shkenca pas grushtit të boksierit të kategorisë së rëndë: Të grushtohesh nga Joshua, është më keq sa që mendoni (Video)

Si një amator, e ka fituar medaljen e bronztë në kategorinë e peshave të rënda në Lojërat Olimpike të vitit 2008. Në këtë mënyrë e mori edhe nofkën ‘Bombarduesi i Bronztë’, të cilin Wilder e sajoi duke u frymëzuar nga Joe Louis, i cili ishte i njohur me nofkën ‘Bombarduesi i Kaftë’.

25 shkurt 2017: Për titullin e WBC ndaj Gerald Washington. Foto: Getty Images

Ndërsa, i pyetur nga një fans pse e mban maskën gjatë futjes në ring, amerikani është përgjigjur:

Maska më zgjodhi mua, jo unë maskën! Isha në New Orleans dhe maska me dha një energji të madhe, kështu që duhet ta bartja”.

Ndërsa kështu duke aktualisht Wilder pas maskë. Foto: Getty Images

Wilder mban titullin e kampionit të botës në kategorinë e rëndë në WBC që nga viti 2015, me këtë rast ai është amerikani i parë kampionë në këtë kategori për nëntë vitet e fundit.

Ai është 32-vjeçar, i gjatë 201 centimetra, kurse 28-vjeçari Joshua është i gjatë 198 centimetra.

“Bombarduesi i Bronztë” me padurim po pret përballjen me Joshuan

Wilder në karrierë ka zhvilluar 38 meçe, 37 nga ato i përfunduar me nokaut (KO). 18 kundërshtarë i ka rrëzuar që në rundin e parë.

“Bombarduesi i Bronztë” – Deontay Wilder, njeriu i vetëm që mund ta mposhtë Anthony Joshuan!? (Foto/Video) “Bombarduesi i Bronztë” – Deontay Wilder, njeriu i vetëm që mund ta mposhtë Anthony Joshuan!? (Foto/Video)

Joshua në 20 ndeshje si profesionit ka 20 fitore, të gjitha me nokaut. /Telegrafi/