LAJMI I FUNDIT:

Arsenali injoroi rekomandimet e kreut të rekrutimeve për Mustafin dhe Perezin

Arsenali injoroi rekomandimet e kreut të rekrutimeve për Mustafin dhe Perezin
Shkodran Mustafi (Foto: Catherine Ivill/Getty Images/Guliver)

Arsenali i kishte injoruar rekomandimet e kreut të rekrutimeve kur e transferoi dyshen Shkodran Mustafi dhe Lucas Perez në vitin 2016.

Mbrojtësi shqiptar shkoi në Emirates nga Valencia për 36 milionë funte (41 milionë euro), ndërsa Perez u transferua nga Deportivo La Coruna për 12 milionë funte (13.5 milionë euro).


Mirëpo, këto transferime kishin ndodhur në kundërshtim me këshillat e Francis Cagigao, i cili për 15 vite ka qenë përgjegjës për rekrutimet te Arsenali. Ai ka zbuluar emra, si Cesc Fabregas, Santi Cazorla, Hector Bellerin e së fundmi edhe Gabriel Martinelli dhe William Saliba.

Lucas Perez (Foto: Bryn Lennon/Getty Images/Guliver)

Por, sipas The Athletic, në dy raste në afatin veror të vitit 2016, klubi vendosi kundër këshillave të tij. Topçinjtë kishin nevojë për mbrojtës dhe sulmues, ashtu që transferuan Mustafin dhe Perezin nga La Liga.

Lojtari shqiptar as që kishte qenë në listën e ngushtë të Cagigaos, ndërsa kur e kishte pyetur agjenti i Perezit nëse do ta transferonte spanjollin, ai kishte thënë: “Nuk ka shans, ai është lojtar i mesit të tabelës”.

Besohet se Arsenali i kishte shfrytëzuar statistikat për transferimin e dy lojtarëve duke mos dërguar zbulues talentësh për t’i parë nga afër.

Shkodran Mustafi (Foto: Catherine Ivill/Getty Images/Guliver)

I dështuari Perez ishte kthyer në huazim te La Coruna (2017/2018), para se të shitej te West Ham Unitedi (2018/2019), ndërsa në vitin e kaluar u rikthye në La Liga te Alavesi.

Arteta do t’i largojë pesë lojtarë nga Arsenali, në mesin e tyre edhe Mustafin
Lexo po ashtu Arteta do t’i largojë pesë lojtarë nga Arsenali, në mesin e tyre edhe Mustafin

Edhe Mustafi ka pasur momente të rënies dhe ngritjes duke i munguar qëndrueshmëria, prandaj pritet të largohet nga Arsenali në fund të sezonit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Henry pyetet se kush do ta fitoj Ligën e Kampionëve, përgjigja e tij i befason të gjithë

Henry pyetet se kush do ta fitoj Ligën e Kampionëve, përgjigja e tij i befason të gjithë

Liga e Kampionëve
Jo vetëm Endrick e Mbappe, Reali do ta transferojë edhe një top sulmues në verë

Jo vetëm Endrick e Mbappe, Reali do ta transferojë edhe një top sulmues në verë

La Liga
Përplasje mes dy futbollistëve në fushë te Real Madridi, Valverde e ofendon rëndë Brahim Diazin

Përplasje mes dy futbollistëve në fushë te Real Madridi, Valverde e ofendon rëndë Brahim Diazin

La Liga
Olmo nuk dëshiron rikthimin në La Liga, zgjedh kampionatin ku do të luajë

Olmo nuk dëshiron rikthimin në La Liga, zgjedh kampionatin ku do të luajë

Bundesliga

"Nuk kam edhe shumë jetë" - basketbollisti amerikan në gjendje të rëndë, tregon mënyrën se si mund të shpëtojë

NBA
“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

Serie A
Kalo në kategori