LAJMI I FUNDIT:

“Anibar” shpalos prezantimet e edicionit të 14-të

“Anibar” shpalos prezantimet e edicionit të 14-të
Foto: Facebook

Festivali ndërkombëtar i filmit të animuar “Anibar” ka nderin të shpalos programin e prezantimeve të edicionit të 14-të.

Këtë vit pjesë e programit janë tre super prezantime nga disa nga animatorët dhe artistët më të njohur botëror, ku do të trajtohen tema të ndryshime rreth animacionit.

Prezantimet:

  1. Eksplorimi i frikës, kuriozitetit dhe lidhjeve të përbashkëta në mediat artistike nga MOTOMICHI
  2. South Park nga Eric Stough
  3. Ne jemi të gjithë kolazhe – Duke shqyer historinë e animacionit të kolazhit nga Chris Robinson

Më poshtë ua sjellim informatat më të hollësishme për secilin prezantim:

1. Eksplorimi i frikës, kuriozitetit dhe lidhjeve të përbashkëta në mediat artistike nga MOTOMICHI

Me kalimin e viteve, MOTOMICHI ka krijuar vepra arti në media të ndryshme, duke përfshirë piktura, skulptura, dizajn grafik, instalime video, performanca VJ dhe harta projektimi. Në këtë leksion, ai do të diskutojë dëshirën e tij për të krijuar lidhje emocionale me njerëzit, veçanërisht përmes ndjenjave të frikës dhe kuriozitetit. Ai do të thellohet në rëndësinë e pasionit dhe ndjenjave personale në krijimin e veprave artistike me ndikim dhe eksplorimin e tij të vazhdueshëm të mediave të reja si një mjet për të zgjeruar kufijtë artistikë.

Biografia:

MOTOMICHI është animator, artist i projektimit dhe piktor me origjinë japoneze, i vlerësuar me çmime, me qendër në Nju Jork. Puna e tij njihet për përdorimin e ngjyrës së zezë, të bardhë dhe të kuqe me elemente grafike minimaliste. I frymëzuar nga kriptozoologjia dhe mitologjia, ai krijon monstra që mund të jenë monstruoze dhe tërheqëse, konfrontuese dhe lozonjare. Ai ka ekspozuar globalisht në muze dhe galeri të shumta, duke përfshirë New Museum në Nju Jork, Qendrën e Artit Bashkëkohor të Moskës Winzavod, MARCO në Monterrey Mexico, Olympia Park Munich, Maison de la Culture du Japon à Paris dhe La Gaîté Lyrique, ndër të tjera. Filmat e tij të animuar janë shfaqur në Festivalin e Filmit Sundance, Festivalin Onedotzero dhe Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Edinburg, dhe filmi i tij i fundit “Okami” fitoi çmim në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Leeds. Klientët e tij përfshijnë EA, MTV, USA Networks dhe Sony, dhe ai ka prodhuar video muzikore për artistë duke përfshirë Nicola Cruz dhe grupin suedez, The Knife.

2. South Park nga Eric Stough

Producenti i South Park, Eric “Butters” Stough prezanton një pamje nga prapaskenat e 25 viteve të fundit të shfaqjes hit South Park! Nga animimi i prerjeve të letrës së ndërtimit deri te prodhimi i një shfaqjeje në 6 ditë me kompjuterë, Eric i ka përjetuar të gjitha. Ai do të tregojë historitë e bashkëpunimit të ngushtë me Trey Parker dhe Matt Stone, dhe me plus 30 artistë të tjerë që punuan për të përfunduar një shfaqje 22 minutëshe në 6 ditë!

Biografia:

Eric Stough është regjisor dhe producent i animacionit për shfaqjen e animuar hit të Comedy Central “South Park”. Seriali i animuar ka përfunduar njëzet e pesë sezone, dhe për Eric Stough seriali i ka sjellur pesë çmime Emmy të fituara si dhe çmimin e lakmuar Peabody. Ai përfundoi kolegjin në Universitetin e Kolorados me krijuesit Trey Parker dhe Matt Stone. Stough filloi karrierën e tij duke punuar për Denver’s Celluloid Studios duke punuar si asistent regjisor në reklama kombëtare.

Ai ishte regjisori i animacionit për “South Park: Bigger, Longer & Uncut” dhe ka punuar me Trey Parker dhe Matt Stone në “Orgazmo, Team America: World Police” dhe hitin e Broadway-t “The Book of Mormon”. Ai prodhoi dhe drejtoi animacion për të dy lojërat e konsolës së South Park, “The Stick of Truth” (publikuar nga Ubisoft në 2014) dhe “The Fractured But Whole” (publikuar nga Ubisoft në 2017). Për momentin, ai po punon në sezonin e 26-të të South Park, duke përfshirë dy edicione speciale për Paramount+, restorantin e ri të Matt dhe Trey, Casa Bonita, si dhe një lojë të re konsole.

3. Ne jemi të gjithë kolazhe – Duke shqyer historinë e animacionit të kolazhit nga Chris Robinson

Përdorimi i kolazhit është i kudondodhur këto ditë. Me rritjen e teknologjisë dixhitale dhe mjeteve softuerike si Photoshop i mirë, përzierja dhe përputhja e imazheve është bërë një standard. Çdo ditë kemi meme, falsifikime të thella dhe imazhe të ndryshuara apo të përpunuara. Që nga vitet 1990, Machinima u ka mundësuar përdoruesve të rrëmbejnë dhe të ndryshojnë mjediset e video lojërave për të krijuar veprat e tyre. Edhe Hollywood-i ringjall aktorët/personazhet duke përdorur materiale të huazuara (p.sh. Rogue One, The Mandalorian). Para kësaj, pamjet vintage të Fred Astaire u ndryshuan dhe u ripërdorën për një reklamë me vakum. Kolazhi zgjerohet shumë përtej mureve të artit pamor. Në letërsi, teknikat e kolazhit ose të prerjes u popullarizuan nga William S. Burroughs dhe Brion Gysin, por u rrënjosën në lëvizjen Dada të viteve 1920. Marrja e mostrave (teknika sampling) dhe mash-ups (një përplasje e dy këngëve) kanë qenë tenikë shtyllë prej dekadash. Elementet e kolazhit janë aq dominues tani sa nuk e njohim realen nga e rremja.

Arti dhe filmi i kolazhit datojnë në fillim të shekullit të 20-të (kolazhet më të hershme i kanë rrënjët në Japoninë e shekullit të 12-të). Ajo u rrënjos në epokën e konsumerizmit ku artistët trajtonin një sërë çështjesh politike dhe sociale duke krijuar me kujdes një përplasje të imazheve dhe tingujve para-ekzistues për të gjeneruar kuptime dhe komente të reja mbi botën përreth.

Përtej kësaj, teknika e kolazhit ka shtyrë gjithashtu kufijtë e animacionit duke përfshirë forma të tjera artistike (p.sh. fotografia, aksioni live, kinematë eksperimentale, letërsia, tingulli i gjetur) duke eksploruar çështje të ndryshme sociale, kulturore dhe politike.

Në lidhje me botimin e librit të tij të fundit, Earmarked for Collision – A Highly Biased Tour of Collage Animation, Chris Robinson na çon në një udhëtim të shkurtër nëpër historinë e animacionit të kolazhit duke eksploruar zanatin dhe rrënjët e tij artistike, ndërsa na prezanton me disa nga animatorët më të shquar të kolazhit.

Biografia:

Chris Robinson është shkrimtar, autor dhe drejtor artistik i Festivalit Ndërkombëtar të Animacionit të Otavës (OIAF). Ai ishte fituesi i çmimit për Kontribut të Shquar në Studimet e Animacionit për vitin 2020 nga Animafest Zagreb. Në vitin 2022, ai mori çmimin Rene Jodoin për kontributin e tij në animacionin kanadez. Robinson është quajtur “një nga ekspertët stilistikisht më origjinal dhe më provokues” në historinë e animacionit.

Ai është autor i mbi 13 librave, duke përfshirë: Estonian Animation: Between Genius and Utter Illiteracy, The Animation Pimp, Unsung Heroes of Animation, Japanese Animation: Time out of Mind, Mad Eyed Misfits, and Earmarked for Collision: A Highly Biased Tour of Collage Animation.

Robinson ka shkruar gjithashtu filmin e shkurtër të animuar të vlerësuar me çmime, Lipsett Diaries (2010) me regji të Theodore Ushev.

Këto prezantime organizohen me mbështetjen e Ambasadës së Kanadës për Kroaci dhe Kosovë dhe Ambasadës së Amerikës në Kosovë.

Në trend Magazina

Më shumë
Miriam Cani bëri ndryshimin në flokët e saj, i menjëhershëm ishte reagimi i Albanit

Miriam Cani bëri ndryshimin në flokët e saj, i menjëhershëm ishte reagimi i Albanit

Magazina
Romeo Veshaj dhe Heidi Baci shijojnë pushimet në Spanjë

Romeo Veshaj dhe Heidi Baci shijojnë pushimet në Spanjë

Magazina
Vjen për herë të parë në Shqipëri, ish-partneri i Heidit flet për raportin me të dhe nëse e ka parë Big Brother

Vjen për herë të parë në Shqipëri, ish-partneri i Heidit flet për raportin me të dhe nëse e ka parë Big Brother

Magazina
Dua Lipa me urim të veçantë për Dukagjinin në ‘Ditën Ndërkombëtare të Babait’: Të dua shumë

Dua Lipa me urim të veçantë për Dukagjinin në ‘Ditën Ndërkombëtare të Babait’: Të dua shumë

Magazina

"Jam goca më me fat në botë" - Heidi Baci ndan fotografi të mrekullueshme krah Romeos

Magazina
Klip i ri apo është fejuar? Ish-banori i Big Brother lë vend për dyshime me fotografinë e re

Klip i ri apo është fejuar? Ish-banori i Big Brother lë vend për dyshime me fotografinë e re

Magazina
Kalo në kategori