Marrëveshja për të organizuar Superkupën e Spanjës në Arabinë Saudite nuk bëri popullaritet të madh kur u njoftua, të paktën nuk u kritikua rëndë nga perspektiva e të drejtave të njeriut. Megjithatë, pas Kampionatit Botëror në Katar, ka pasur mosmarrëveshje në rritje për rolin e Federatës Mbretërore të Futbollit Spanjoll në pastrimin e sporteve, dhe kritika shumë më të forta ndaj Xavi Hernandez për të njëjtën gjë.

Presidenti i RFEF, Luis Rubiales e ka prezantuar Superkupën si një mjet progresi, duke deklaruar se po ndihmon në përmirësimin e kushteve për gratë në Arabinë Saudite dhe gratë në futboll.

Cadena SER intervistoi Esteban Beltran, Drejtor i Amnesty International në Spanjë, i cili dha një analizë shumë më të ekuilibruar të çështjeve aktuale në Arabinë Saudite. Ai fillimisht u pyet nëse situata ishte përmirësuar realisht.

Reklama
Kompania e Piques mori më shumë miliona se sa Barcelona që e fitoi Superkupën e Spanjës Kompania e Piques mori më shumë miliona se sa Barcelona që e fitoi Superkupën e Spanjës
Reklama

“Jo, jo dhe aq. Kishte një përmirësim të kufizuar kur gratë lejoheshin të drejtonin makinën, sikur të ishte një përparim. Tani disa ngjarje, jo të gjitha, lejohen që gratë të ndajnë hapësirat me burrat, por në të vërtetë po flasim për pengesa serioze, ne kemi shkuar nga 65 persona të ekzekutuar në 2021 që i njohim në 65. Pra, jo, nuk ka, nuk ka pasur ndonjë përmirësim të madh”, ka thënë ai.

Beltran vazhdoi të shpjegonte se shtetet e Gjirit po ndiqnin një strategji të ngjashme për të fituar ndikim në skenën globale.

“Ato janë katër vendet: Bahreini, Katari, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite. Është e njëjta taktikë e të gjitha këtyre vendeve: forca e tyre është paraja dhe kjo është përmes sportit. Nëse, për shembull, Kupa e Botës ose Lojërat Olimpike u jepen atyre, ata do të kenë të njëjtin sistem skllavërie në Arabinë Saudite që kishin në Katar. ‘Sistemi Kafala’. Është një sistem ku çdo punëtor migrant që arrin atje, punëdhënësi i merr pasaportën dhe i konfiskon rrogën e gjashtë muajve. Është një sistem gjysmë skllavërimi që ata përdorën në Katar”, potencoi ai.

Reklama
Kush është “kafsha” e Barcelonës sipas Xavit dhe Busquetsit Kush është “kafsha” e Barcelonës sipas Xavit dhe Busquetsit
Reklama

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez, kishte hedhur poshtë kritikat ndaj Lindjes së Mesme, duke pretenduar se në Kupën e Botës njerëzit panë se shkalla e kritikave nuk përputhej me realitetin në Katar apo Arabinë Saudite. Beltran u pyet drejtpërdrejt nëse Xavi po zbardhte imazhin e atyre shteteve.

“Është e qartë. Xavi ka pasur një traditë të gjatë bashkëpunimi me këto regjime. Nuk e di se çfarë do të thotë ‘nuk është një punë e madhe’. Ka shifra që flasin për mijëra emigrantë që ndërtojnë stadiume në të cilat ka luajtur Spanja. Dhe për sa i përket dënimit me vdekje nuk e di nëse duhet t’i shpjegojmë se atje ku ai luan tani nuk e dimë nëse ndodhin ekzekutime, sepse ka kaq shumë… Ata nuk po bëjnë as të drejta njerëzore, as futboll ose imazhi i futbollit, ose imazhi i Barçës. Si të tjerët, jo vetëm ai”, ka deklaruar më tej Beltran. /Telegrafi/

Reklama