Trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri ka thënë se rivalët e Interit janë ‘favoriti’ për ta fituar titullin në Serie A, por theksoi se ndeshja e së dielës ‘nuk është vendimtare’ për betejën e Scudettos.

Juventusi udhëton në Giuseppe Meazza për Derby d’Italia të dielën dhe Allegri pret një mbrëmje të bukur në Milano, pasi Bianconerët po shërohen nga një fillim i dobët i sezonit dhe me një fitore mund të barazojnë Interin në vendin e tretë.

“Do të shohim nesër mbrëma, gjithçka varet nga loja që ne luajmë. Do të jetë një mbrëmje e bukur, veçanërisht sepse do të ketë rreth 60 mijë spektatorë dhe ka shumë pritshmëri nga të gjithë”, ka thënë fillimisht Allegri në konferencë shtypi.

Reklama

“Do të jetë një ndeshje e mirë mes dy skuadrave të mëdha. Sipas mendimit tim, Interi është ende favorit për të fituar Scudetton. Është një test i rëndësishëm kundër një ekipi të fortë”.

Reklama

Por, trajneri nuk beson se ndeshja kundër Nerazzurrëve do të jetë vendimtare në betejën e Scudettos këtë sezon.

“Për mendimin tim, jo. Kjo do na mundësonte të zgjeronim serinë e rezultateve. Për sa i përket tabelës, ajo ndaj Romës ishte shumë më vendimtare. Nuk mund të mendojmë se do ta fitojmë apo humbim kampionatin në një ndeshje”.

Paulo Dybala është rikuperuar në kohë për të qenë në skuadër dhe Allegri konfirmoi se është në dispozicion kundër Interit të dielën.

Reklama

“Ai do të jetë i disponueshëm, është mirë dhe ka pasur dy seanca stërvitore me ekipin. Ne jemi pothuajse të kompletuar për sa i përket disponueshmërisë”.

“Është e rëndësishme, sepse kam nevojë për të gjithë, si në Rusi, atje ata që hynë nga banka ishin vendimtarë”.

Reklama
Dybala mund të jetë në rezervë ndaj Interit Dybala mund të jetë në rezervë ndaj Interit

Allegri u pyet për pozicionin e kapitenit Giorgio Chiellini përpara ndeshjes së madhe dhe nëse Federico Chiesa duhet të pushojë.

“Nuk kam vendosur ende për formacionin. Mund të mos vendos as sot, do ta bëj nesër në mëngjes”.

“Chiesa luajti një lojë të mirë ditët e fundit, Chiellini është gati për të luajtur, Bonucci, De Ligt dhe Rugani po bëjnë mirë. Kur De Ligt është gati të luajë në të djathtë në treshen e pasme, ne mund të luajmë edhe me tre mbrojtës. Tani për tani, ata dy luajnë”.

Reklama

Allegri u pyet nëse ishte afër kalimit te Interi në vitet e fundit.

“Në dy vjet, shumë ujë ka kaluar nën urë. Ata mu afruan një herë dhe më pas një herë tjetër. Jam i lumtur që jam te Juve”.

Reklama
Rabiot mposht coronavirusin, gati për derbin me Interin Rabiot mposht coronavirusin, gati për derbin me Interin

Interi po përpiqet të mbrojë Scudetton e fituar në sezonin 2020-21, por Allegri nuk beson se ata mund të vrasin ndjekjen e titullit të Juventusit nesër.

“Duke pasur parasysh tabelën, ata nuk mund të na vrasin. Nuk është një lojë vendimtare, është një mbrëmje e bukur për t’u përjetuar”.

“Pastaj arrijmë në pushimin e nëntorit dhe shohim se sa kemi arritur dhe vlerësojmë hapin tjetër. Sezonet vendosen në tre muajt e fundit, por ju duhet të jeni aty”, përfundoi trajneri i Juventusit. /Telegrafi/