LAJMI I FUNDIT:

Aktorët që u transformuan tërësisht për rolet e tyre falë makijazhit (Foto)

Aktorët që u transformuan tërësisht për rolet e tyre falë makijazhit (Foto)
6. Brad Pitt në "The Curious Case of Benjamin Button", 2008

Ne jemi mësuar të perceptojmë të famshmit si ata me fat, që gjithmonë  shfaqen “në shkëlqim dhe magjepsje”.

Por a e dimë se çfarë bëjnë ata për t’u shndërruar tërësisht për një rol në film?

Mbajtja e sekreteve nga familjet e tyre, qëndrimi i orëve të gjata në karrigen e makijazhit dhe madje edhe fitimi i peshës – janë vetëm disa sakrifica që bëjnë aktorët për t’u bërë të panjohur dhe për të jetuar brenda rolit të tyre.

Pesëmbëdhjetë modelet që duken saktësisht si heroinat e "Disney-t" (Foto)
Lexo po ashtu Pesëmbëdhjetë modelet që duken saktësisht si heroinat e "Disney-t" (Foto)

Dhe, siç e kuptoni, e gjithë kjo kërkon punë në grup. Kur bëhet fjalë për këto pamje të pabesueshme, artistët e kozmetikës marrin një shans për të ndriçuar, transmeton Telegrafi.

Bright Side ka ndarë së fundmi një koleksion të transformimeve të mahnitshme për të treguar se sa mund të bëjë kozmetika dhe arti i makijazhit!

15. Tilda Swinton në “The Grand Budapest Hotel”, 2014

Për rolin e zonjës D., Tilda Swinton duhej të kalonte pesë orë në karrigen e makijazhit për ta vënë atë në fytyrë dhe pesë orë për ta hequr atë.

14. Jared Leto në “Dallas Buyers Club”, 2013

Artisti i makijazhit foli me shumë mjekë rreth AIDS-it sepse ndërtimi i pamjes së sëmurë të karakterit ishte një proces i ndërlikuar që përfshin nxjerrjen dhe kontraktimin e eshtrave dhe krijimin e skuqjeve dhe lezioneve.

13. John Travolta në “Hairspray”, 2007

John Travolta mendoi për 14 muaj para se të binte dakort për të luajtur pjesën e Edna Turnblad. Në set, ai kishte për të shpenzuar deri në pesë orë në ditë në një kostum të plotë të trupit që peshonte shumë.

12. Danny DeVito në “Batman Returns”, 1992

Pra, shumë punë u bë nga ekuipazhi i filmit për të krijuar këtë karakter që ata donin ta mbanin një surprizë me të gjitha mjetet. DeVito nuk u lejua të përshkruante rolin e pinguinit për këdo, duke përfshirë këtu edhe anëtarët e familjes.

11. Jacob Tremblay në “Wonder”, 2017

Jakobi thotë se duhen dy orë kozmetikë dhe proteza për t’u përgatitur për rolin e Auggie Pullman. Ai ishte gjithashtu në gjendje të bëhej miq me fëmijët me dallime fytyre, dhe kjo e ndihmoi të kuptonte më mirë karakterin e tij.

10. Gary Oldman në “Darkest Hour”, 2017

Për ta bërë këtë transformim, Oldman gjeti Kazuhiro Tsuji, një artist makijazhi që e dinte që kishte dalë në pension nga filmat dhe u zhvendos në art të mirë. Disa nga veprat e tij të pabesueshme përfshijnë ‘Hellboy’ të Guillermo Del Toro, Thade Tim Roth në ‘Planet e Apes’ të Tim Burton dhe ‘Grinch’ i Jim Carrey në ‘ How The Grinch Stole Christmas’. Gary arriti të flasë atë për të ardhur përsëri për të punuar për ta kthyer atë në “Winston Churchill”.

9. Charlize Theron në “Monster”, 2003

Ky transformim ishte një kombinim i makijazhit të madh dhe sakrificës së aktores: ajo ndaloi ushtrimin dhe ushqimin e shëndetshëm për të fituar peshë për rolin. Në set, ajo gjithashtu kishte disa shtresa kozmetike që mbulonin fytyrën e saj.

8. Robert de Niro në “Frankenstein”, 1994

Mund të jetë e vështirë të njihet Robert De Niro si krijimi i Frankensteinit. Ai arriti të luajë këtë karakter me ndihmën e një ushtrie të artistëve të makijazhir. Filmi u nominua për një ‘Oscar’ në kategorinë e ‘Makijazhit më të mirë’.

7. John Leguizamo në “Spawn”, 1997

Leguizamo duhej të shpenzonte aq shumë kohë në karrigen e makijazhit sa ai u betua se nuk do të pajtohej kurrë me një pjesë të tillë. Megjithatë, ai përfundoi në të njëjtën situatë kur filloi të punojë në ‘Miniseries ABC Arabian Nights’.

6. Brad Pitt në “The Curious Case of Benjamin Button”, 2008

Greg Cannom, krijuesi i makijazhit dhe aplikuesi në film, thotë se bënë teste shumë të forta kozmetike disa javë para se të xhironin, duke shkuar sipas moshës. Ai pranon se shumica e suksesit të filmit varen nga ajo.

5. Ralph Fiennes në rolin e Lord Voldemort

Pamja e mahnitshme u krijua nga artisti i përbërë me dy çmime ‘Oscar’, Mark Coulier. Ai duhej të merrte shumë krijuese, sepse koha që Fiennes mund të kalonte në karrigen e kozmetikës ishte e kufizuar, dhe dita më e shkurtër e punës në grup.

4. Dustin Hoffman në “Hook”, 1991

Filmi ishte një goditje e madhe në kohën kur edhe u publikua, dhe fëmijët ende kopjoni pamjen e karaktereve të saj për Halloween.

3. Meryl Streep në “Angels in America”, 2003

Vështirë të njohësh Meryl Streep këtu, apo jo? Si për faktin që ajo luajti katër karaktere – Hannah Pitt, Ethel Rosenberg, një rol dytësor dhe një engjëll? Kjo është ajo ku ju mund ta ndjeni fuqinë e grimcave!

2. Helena Bonham Carter në “Planet of the Apes”, 2001

A mund ta gjeni Helenën prapa makijazhit të majmunës? Xhirimi i Tim Burton i klasikëve të vitit 1968 është definitivisht i talentuar dhe i ndritshëm.

1. Richard Brake in Game of Thrones, 2014

Shfaqja është krijuar patjetër nga një ekip profesionistësh të talentuar, dëshmitë e të cilave mund të shihen në transformimin e mrekullueshëm të Richard.

Siç mund ta shihni, nevojitet më shumë se një ekip për të krijuar një imazh të suksesshëm të një karakteri. Jo vetëm që janë regjisori, skenaristët dhe aktorët e rëndësishëm për suksesin e një filmi, por zhytja në rol është e mundur vetëm me ndihmën e artistëve të shkëlqyer të kozmetikës. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Gazetarja Eva Murati që mori vëmendjen edhe të medieve të huaja, i jep zemër ekipit të Shqipërisë në përballje me Kroacinë

Gazetarja Eva Murati që mori vëmendjen edhe të medieve të huaja, i jep zemër ekipit të Shqipërisë në përballje me Kroacinë

Magazina
Influencerja thotë se Ronaldo është personazhi i famshëm më i keq që ka takuar, futbollisti i kishte folur tërë natën vetëm për një çështje

Influencerja thotë se Ronaldo është personazhi i famshëm më i keq që ka takuar, futbollisti i kishte folur tërë natën vetëm për një çështje

Magazina
Tifozja kroate, Ivana Knoll kapet keq me prezantuesen gjermane: Po të dukesha si ty, do të vishja gjithmonë rroba dimri

Tifozja kroate, Ivana Knoll kapet keq me prezantuesen gjermane: Po të dukesha si ty, do të vishja gjithmonë rroba dimri

Magazina
Capital T ndan një video nga atmosfera në Hamburg - në sfond dëgjohet kënga e tij

Capital T ndan një video nga atmosfera në Hamburg - në sfond dëgjohet kënga e tij "Albania"

Magazina
Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj shijojnë pushimet në jug të Shqipërisë

Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj shijojnë pushimet në jug të Shqipërisë

Magazina
Ivana Knoll ka pozuar në stadium para ndeshjes, dërgon puthje nga tribuna

Ivana Knoll ka pozuar në stadium para ndeshjes, dërgon puthje nga tribuna

Magazina
Kalo në kategori