LAJMI I FUNDIT:

“Ajo ka rrënjë edhe këtu”, mediat në Bosnje shkruajnë për origjinën gjysmë-boshnjake të Dua Lipës nga ana e nënës

“Ajo ka rrënjë edhe këtu”, mediat në Bosnje shkruajnë për origjinën gjysmë-boshnjake të Dua Lipës nga ana e nënës
Foto: Anesa Lipa/Instagram

Në skenën ndërkombëtare, këngëtarja me famë botërore Dua Lipa është një figurë e njohur për muzikën e saj që ka arritur suksesin global.

Por përtej hitet si “Levitating”, së fundmi mediat boshnjake, përfshirë Nezavisne novine dhe Klix, kanë theksuar një element interesant të identitetit të saj: prejardhjen boshnjake.


Dua Lipa, e lindur dhe e rritur në Londër më 1995, ka rrënjët e saj të thella të lidhura me Ballkanin.

Dua Lipa dhe prindërit e saj, Dukagjini dhe Anesa (Foto: Dua Lipa/Instagram)

Prindërit e saj janë nga Kosova, ku të dy lindën në Prishtinë. Por çka ka tërhequr vëmendjen e veçantë në Bosnje dhe Hercegovinë është fakti që gjyshja e saj nga ana e nënës ka origjinë boshnjake.

E njohur shpalosjen me krenari të origjinës së saj në rrjetet sociale, Dua Lipa ka ndarë këtë pjesë të historisë së saj personale me ndjekësit e saj në Instagram.

Dua Lipa (Foto: Dua Lipa/Instagram)

Interesant është edhe emri i nënës së Dua Lipës, Anesa, i cili është një emër tradicional që gratë boshnjake preferojnë për vajzat e tyre, me qëllimin që të ruajnë dhe nderojnë rrënjët e tyre kombëtare.

Identiteti i ndërthurur dhe historitë familjare të Dua Lipës janë një dëshmi e pasurimit kulturor që vjen nga përzierja e traditave dhe prejardhjeve të ndryshme, të cilat ajo me krenari i mbart dhe i promovon në karrierën e saj si një yll ndërkombëtar. /Telegrafi/

Dua Lipa (Foto: Dua Lipa/Instagram)

Në trend Magazina

Më shumë

"Më shumë nuk ka vend" - Xhensila Myrtezaj dërgon mesazh për Bes Kallakun në fotografinë me dy fëmijët e saj

Magazina
Iu nënshtrua një ndërhyrjeje kirurgjikale, Dea Mishel tregon gjendjen përmes një fotografie

Iu nënshtrua një ndërhyrjeje kirurgjikale, Dea Mishel tregon gjendjen përmes një fotografie

Magazina

"Prindërit e Bardhit nuk duan bërllogun që lanë të tjerët, nuk je e denjë" - Sara Gjordeni me përgjigje epike për ndjekësin

Magazina
“Besi dhe Xhensila kanë pasuri të jashtëzakonshme, po ndahen për ta fshehur, Ilir Meta përfshihet këtu”, avokati i njohur befason me deklaratën

“Besi dhe Xhensila kanë pasuri të jashtëzakonshme, po ndahen për ta fshehur, Ilir Meta përfshihet këtu”, avokati i njohur befason me deklaratën

Magazina
Meritoni kërkon nominim kokë më kokë me Heidin, reagon ashpër Romeo

Meritoni kërkon nominim kokë më kokë me Heidin, reagon ashpër Romeo

Magazina
Spekulime për shtatzëni: Bora Zemani me duar në bark u përgjigjet komentuesve

Spekulime për shtatzëni: Bora Zemani me duar në bark u përgjigjet komentuesve

Magazina
Kalo në kategori