Zinedine Zidane ka sjell përforcimin e parë në kuadër të projektit “Galaktikët II”.

Tashmë është zyrtare. Militao do të luajë në Real Madrid për gjashtë sezonet e ardhshme dhe ky transferim spanjollëve iu ka kushtuar 50 milionë euro.

Kështu ka njoftuar skuadra madrilene pas nënshkrimit me mbrojtësin e Portos, i cili do të qëndrojë te Los Blancos deri më 30 qershor të vitit 2025.

Eder Militao në tentim për të ndalur Edin Dzekon gjatë ndeshjes Roma-Porto në Olimpico (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)

“Real Madrid CF dhe FC Porto kanë rënë dakord për transferimin e lojtarit Eder Militao, i cili do të jetë i lidhur me klubin gjatë gjashtë sezoneve të ardhshme deri më 30 qershor 2025”.

Marrëveshja u arrit pasi që u zgjodhën problemet me pagesën në drejtim të Sao Paulos, e cila kishte në pronësi një pjesë të kontratës së lojtarit.

Roli i tij primar në fushë është qendërmbrojtës, por mund të luajë si mbrojtës i djathtë dhe mesfushor qendre.

Ndryshe, 21-vjeçari i është bashkuar klubit portugez në verën e 2018 nga Sao Paulo dhe deri më tani është paraqitur në 19 ndeshje, ku ka shënuar dy gola. /Telegrafi/