Chelsea ka njoftuar se i ka ndarë rrugët me Ross Barkleyn.

Në komunikatën e Bluve thuhet se përmes një marrëveshje të përbashkët, është shkëputur kontrata.

“Ross Barkley është larguar nga Chelsea me pëlqim të përbashkët dhe bëhet lojtar i lirë”, thuhet në njoftimin e klubit londinez.

Eksod te Chelsea: Priten nëntë largime, për ta thyer më pas rekordin e Real Madridit për më së shumti transferime brenda një afati Eksod te Chelsea: Priten nëntë largime, për ta thyer më pas rekordin e Real Madridit për më së shumti transferime brenda një afati

“Mesfushori, i cili u bashkua nga klubi i fëmijërisë Everton në janar 2018, bëri 100 paraqitje për blutë në të gjitha garat, duke shënuar 12 gola. Më e paharrueshme ishte barazimi i tij në kohën shtesë kundër Manchester United në sezonin e tij të parë të plotë në Bridge”.

“Në fund të atij sezoni, ai na ndihmoi të fitojmë Ligën e Evropës, duke shënuar një gol nga pika e bardhë në fitoren ndaj Eintracht Frankfurt në gjysmëfinale dhe më pas duke zbritur nga stoli në triumfin e shkëlqyer të Bakut kundër Arsenalit”.

Reklama
Reklama

Barkley luajti një rol në garën tonë në finalen e FA Cup 2020, duke shënuar kundër Liverpoolit dhe Leicester. Ai u fut në fazën përfundimtare të humbjes ndaj Arsenalit, teksa ishte në finaen e Wembleyt këtë vit, duke konvertuar një penallti në humbjen në penallti nga Liverpool. Ai mori një medalje fituesi në atë kompeticion në vitin 2018”.

“Ndeshja e fundit e Barkley ishte kundër Ëatford në maj dhe ishte goditja e tij e fundit me kokë që siguroi të tre pikët në ndeshjen tonë të fundit të sezonit”.

“Ne dëshirojmë të falënderojmë Ross për kontributin e tij në Chelsea dhe t’i urojmë atij mirë për pjesën tjetër të karrierës së tij”, përfundon njoftimi i Chelseat. /Telegrafi/