Hakim Ziyech më në fund ka treguar se përse refuzoi të transferohej në këtë afat kalimtar te Bayern Munichu.

Mesfushori maroken nënshkruajti kontratë katërvjeçare me Ajaxin në javën e kaluar, duke treguar më pas se përse e refuzoi kalimin te Bavarezët dhe Sevilla.

“Me të vërtetë më pëlqen Ajax. Ndihem mirë, që jam në sezonin e katër këtu”, ka thënë Ziyech në një intervistë për gazetën holandeze AD.

Hakim Ziyech (Foto: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images/Guliver)

“Jam i sigurt që Sevilla është një klub i mirë, por unë largohem vetëm atëherë kur mendoj se me kërkon klubi i duhur. Sevilla nuk ma dha këtë ndjenjë, kështu që qëndrova në Ajax. Mund ta kisha pritur Bayern Munic, por. Por, mu duk se është momenti i duhur që ta qartësojë situatën time, si për Ajaxin ashtu edhe vetveten”.

Bayerni interesohet për Ziyechin Bayerni interesohet për Ziyechin

“Nëse Bayern do të më dëshironte, ata do të më kishin kërkuar. Mendoj se të gjithë e kanë parë çfarë ne kemi bërë me Ajaxin dhe cili ishte roli i imë në këtë sukses”, deklaroi më tej marokeni.

Ziyech kishte paraqitje mbresëlënëse në sezonin e kaluar me Ajaxin në Ligën e Kampionëve, por edhe në Eredivisie, duke bërë që shumë klube të interesohen për të. /Telegrafi/