LAJMI I FUNDIT:

Zemërim ndaj qeverisë: Zbulohen regjistrime audio të takimit midis pengjeve të liruar izraelitë, familjarëve të tyre dhe kryeministrit Netanyahu

Zemërim ndaj qeverisë: Zbulohen regjistrime audio të takimit midis pengjeve të liruar izraelitë, familjarëve të tyre dhe kryeministrit Netanyahu

Një regjistrim audio nga takimi midis pengjeve të liruar izraelitë, të afërmve të tyre, si dhe kryeministrit Benjamin Netanyahu thuhet se ka zbuluar një zemërim për sjelljen e qeverisë, si dhe terrorin gjatë robërisë që ata kanë përjetuar nga Hamasi në Gaza.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, audiot e zbuluara u publikuan në uebsajtin izraelit ynet dhe vijnë në kohën e rritjes së presionit ndaj Netanyahut për të siguruar lirimin e robërve të mbetur dhe shqyrtimit të intensifikimit të fushatës ushtarake të Izraelit në Gaza.


Siç vë në pah CNN, një grua e rrëmbyer e liruar me fëmijët e saj – por pa burrin e saj, i cili mbetet në robëri – tha se ajo ishte në një “vend të fshehur që u granatua dhe ne duhej të na nxirrnin jashtë dhe u plagosëm”.

Kjo është përveç helikopterit që na qëlloi në rrugën për në Gaza.

Fotografi dhe video që tregojnë se izraelitët po përgatiten të përmbysin tunelet e Hamasit me ujë deti – instalojnë pompa dhe gypa
Lexo po ashtu Fotografi dhe video që tregojnë se izraelitët po përgatiten të përmbysin tunelet e Hamasit me ujë deti – instalojnë pompa dhe gypa

“Nuk keni informacion. Ju nuk keni informacion”, shtoi ajo, “Fakti që ishim granatuar, fakti që askush nuk dinte asgjë se ku ishim… Ju pretendoni se ka inteligjencë. Por fakti është se ne po granatoheshim. Burri im u nda nga ne tri ditë para se të ktheheshim në Izrael dhe të na dërgonin në tunelet (e Hamasit)”, nën Gaza.

“… Ju e vendosni politikën mbi kthimin e të rrëmbyerve”, shtoi ajo.

Sipas rrëfimit të ynet të takimit, një burrë tregoi se çfarë i kishin thënë familjarët e tij pasi u lirua.

Një grua tjetër që kishte qenë peng tha se ata që kishin mbetur në robëri po jetonin “gjithë ditën të shtrirë në dyshekë, shumica kanë nevojë për syze dhe aparate dëgjimi që u janë marrë kur i kanë rrëmbyer, kanë vështirësi në shikim dhe dëgjim, gjë që ndikon edhe më shumë në funksionimin e tyre”.

Izraelitët pretendojnë se kanë gjetur depon më të madhe të armëve, në afërsi të një shkolle në Rripin e Gazës
Lexo po ashtu Izraelitët pretendojnë se kanë gjetur depon më të madhe të armëve, në afërsi të një shkolle në Rripin e Gazës

Ajo i bëri një apel kabinetit të luftës të Izraelit që të lirojë të gjithë të burgosurit palestinezë dhe të kthejë pengjet.

“Lërini të gjithë dhe kthejini… Jeta e tyre është në duart tuaja”, citohet të ketë thënë ajo.

Në një moment, siç pretendohet më tej, disa nga personat e pranishëm në takim e sulmuan Netanyahun dhe të tjerë nga kabineti i luftës duke thënë “turp”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Botë
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Azia
Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Botë
Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Botë
Kalo në kategori