LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet mesazhi emocionues si fëmijë i Enzo Fernandezit drejt Leo Messit, tani gjashtë vite më vonë fituan së bashku Kupën e Botës

Zbulohet mesazhi emocionues si fëmijë i Enzo Fernandezit drejt Leo Messit, tani gjashtë vite më vonë fituan së bashku Kupën e Botës

Enzo Fernandez ka qenë zbulimi i Kampionatit Botëror ‘Katar 2022’ falë paraqitjes fantastike me Përfaqësuesen e Argjentinës.

Reklama

Mesfushori i talentuar shkëlqeu në Kupën e Botës duke shënuar një gol e duke dhuruar një asistim, por ishte fantastik edhe në repartin defensivë.

21-vjeçari ka zhvilluar vetëm 10 ndeshje në total me Argjentinën dhe ai ka filluar të bëhej menjëherë i rëndësishëm te kampioni i botës.

Megjithatë tani është zbuluar një status i Enzos gjashtë vite më parë si 15-vjeçar drejtuar kapitenit të tij Lionel Messi i cili kishte vendosur të largohej nga Argjentina.

Tanimë mediat argjentinase e kanë rikthyer letrën e një fëmije (Enzo) me ëndrra të mëdha që i lutej Messit mos të largohej nga Kombëtarja, duke i thënë se ta shihte atë me fanellën e Argjentinës është krenaria e tij më e madhe.

“Si mund të të bindim për të vazhduar nëse ne jemi një katastrofë? Si mund të të bindim në momentin që në jetën tonë nuk kemi provuar as edhe 1% të presionit që ti ke? E di se kur zgjohesh në mëngjes dhe shihesh në pasqyrë, ndjen presionin e të gjithë kombit. Ata kërkojnë dhe presin që të bësh gjithçka në mënyrë perfekte dhe duket gati qesharake fakti që kërkojnë nga ty gjithçka”.

“Si mund të bindim të qëndrosh në momentin që nuk e kuptojmë se je një qënie njerëzore si të gjithë, sigurisht ke një talent që askush tjetër nuk mund ta ketë, lojtari më i mirë në planet, por në fund je sërish një human. Si mund të të bindim të qëndrosh kur nuk kuptojmë se nuk je t’i përgjegjës për inatin që shkakton një disfatë?”

“Le të provojmë dhe t’i kërkojmë vetes vetëm 1% nga ajo që i kërkojmë Messit. Si mund të të bindim të qëndrosh, kur t’i mund të ishe duke pushuar në plazh, por sërish je duke luajtur për kombëtaren. Megjithatë, sërish të vendosin në dyshim nëse vrapon sa duhet apo nëse këndon himnin. Lionel bëj çfarë të duash, por të lutem qëndro. Por, bëjë këtë që të argëtohesh sepse njerëzit kërkojnë të ta marrin këtë. Është një botë që ka një presion qesharak, dhe kërkojnë të të marrin gjënë më të rëndësishme në një lojë. Argëtimin”.

“Të shoh ty me fanellën e kombëtares është krenaria më e madhe, luaj për t’u argëtuar sepse kur t’i argëtohesh, nuk e ke idenë sa shumë argëtohemi edhe ne. Faleminderit dhe më vjen keq”, përfundon letrën dedikuar Messit, Enzo Fernandez kur ishte vetëm 15-vjeç.

Gjashtë vite më vonë, ai dhe idhulli i tij më i madh janë bashkë Kampionë të Botë dhe që të dy si Leo ashtu edhe Enzo kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm së bashku. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

La Liga
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Serie A
Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Serie A
Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Ligat tjera
Kalo në kategori