Ylli i “Squid Game”, aktori O Yeong-su ka bërë histori pasi u bë aktori i parë korean që fitoi një çmim në ceremoninë prestigjioze Golden Globes.

Ylli 77-vjeçar i Koresë së Jugut, i cili luan Oh II-nam, i njohur gjithashtu si Lojtari 001, në serialin hit të Netflix, mundi Billy Crudup (“The Morning Show”), Kieran Culkin (“Succession”), Mark Duplass (“The Morning Show”) dhe Brett Goldstein (“Ted Lasso”) për të marrë në shtëpi trofeun e aktorit më të mirë në rol dytësor të dielën (9 janar).

Fitorja e tij u njoftua në një ceremoni private të transmetuar në internet pa prezantues dhe pa fjalime. Organizatorët njoftuan më parë se Golden Globes këtë vit do të ishte një çështje e zvogëluar pas polemikave mbi mungesën e diversitetit midis anëtarësimit të Shoqatës së Shtypit të Huaj të Hollivudit dhe pyetjeve të tjera etike që lidhen me përfitimet financiare.

Reklama
Reklama

Foto: Netflix

“O Yeong-su fiton performancën më të mirë nga një aktor dytësor në një serial, seri të kufizuar ose film televiziv! Ndërsa O Yeong-su është një aktor i respektuar i skenës në Korenë e Jugut, pjesëmarrja e tij në”Globe” është nominimi i tij i parë ndonjëherë në një ceremoni madhore të ndarjes së çmimeve”, shkruhet në faqen e Golden Globes.

Golden Globes 2022: Lista e plotë e fituesve Golden Globes 2022: Lista e plotë e fituesve

Triumfi i tij shënon herën e parë që një dramë televizive apo aktor korean është nominuar dhe ka fituar një Golden Globe, shkruan CNN.

“Squid Game” — krijuar nga Hwang Dong-hyuk — është një serial distopian në të cilin garuesit në nevojë të dëshpëruar për para luajnë lojëra vdekjeprurëse për fëmijë për të fituar çmime në para.

Reklama

Foto: Netflix

Reklama

Në tetor, Netflix konfirmoi se shfaqja ishte “seriali më i madh ndonjëherë në fillim” pas debutimit të tij më 17 shtator.

Në vazhdën e suksesit masiv të dramës, Hwang dhe Netflix konfirmuan se ka diskutime për një sezon të dytë, por ende nuk ishte konfirmuar.

Aktori O Yeong-su zbuloi në një intervistë në TV të Koresë së Jugut në shtator se jeta e tij kishte ndryshuar ndjeshëm që nga paraqitja në serial.

“Ndjehem sikur jam në ajër. Kështu që tani po përpiqem të qetësoj veten që të mund të përmbahem. Kur shkoj në kafene apo vende të tjera, bëhem i vetëdijshëm, të jesh aktor i famshëm është gjithashtu i vështirë”, ishte shprehur ai. /Telegrafi/

Reklama