Shumë yje të filmave do të veshin një gardërobë të zezë në ndarjen e çmimeve Golden Globes, në shenjë proteste ndaj ngacmimeve seksuale në industrinë e filmit.

Reklama

BBC raporton se edhe shumë aktorë meshkuj do të bashkohen me protestën, me qëllim të promovimit të fushatës “Time’s Up”, kushtuar viktimave të ngacmimit seksual dhe shfrytëzimit.

Catherine Langford (Foto: Getty Images)

Njëra prej aktoreve të nominuara, Catherine Langford, ka thënë se yjet do të veshin zi për t’u solidarizuar me viktimat e ngacmimeve seksuale në Hollywood, por edhe për ta mbështetur luftën për barazinë gjinore.

Këngëtarja dhe aktorja, Mary J. Blige, është shprehur se nuk e ka përjetuar personalisht një gjë të tillë, por do të vishej në të zezë në shenjë mbështetjeje.

Reklama
Rrëfimi i Salma Hayek: Weinstein më kërcënoi me vdekje Rrëfimi i Salma Hayek: Weinstein më kërcënoi me vdekje
Reklama

Edicioni i 75-të i Golden Globes është ceremonia e parë e madhe, pasi Hollywoodi u godit nga skandali i ngacmimeve seksuale, ndërsa fjalimi hyrës i mbrëmjes i nikoqirit Seth Mayers do t’i kushtohet kësaj teme.

(Foto: Getty Images)

Një numër i madh i aktoreve hollivudiane e kanë akuzuar producentin Harvey Weinstein për keqtrajtim seksual dhe përdhunim, ndërsa ai deri më tani i ka hedhur poshtë të gjitha akuzat duke thënë se marrëdhëniet seksuale kanë qenë me pranim nga aktoret dhe se ato po gënjejnë se i ka detyruar.

(Foto: Getty Images)

Po ashtu, në shënjestër të akuzave është edhe aktori Kevin Spacey, i cili është akuzuar për keqtrajtim seksual dhe për shqetësim edhe të femrave edhe të meshkujve, gjatë karrierës së tij 30-vjeçare.

Reklama
Reklama

Ceremonia e Golden Globes zhvillohet të dielën (7 janar) nga ora 20:00 me kohë lokale në Los Angeles (kurse te ne në orët e para të mëngjesit të hënës). /KP/Telegrafi/