Mathias Pogba, vëllai i Paul Pogba, është arrestuar së bashku me tre persona të tjerë në lidhje me komplotin e shantazhit ndaj yllit të Juventusit.

Një hetim u hap më 2 shtator pasi Paul u tha autoriteteve se një grup kishte kërkuar para për shërbimet e mbrojtjes për 13 vite.

Le Monde raporton se Mathias ka vendosur t’i dorëzohet autoriteteve, të cilët po shqyrtojnë akuzat për zhvatje me armë, rrëmbim ose rrëmbim nga një bandë e organizuar dhe pjesëmarrje në shoqatë kriminale.

Më pas atij iu caktua mbajtja, së bashku me tre të dyshuar të tjerë.

Paul i tha policisë se u përball me një bandë zhvatjeje, e cila përfshinte vëllain e tij Mathiasin, gjatë një udhëtimi në periferi të shtëpisë së tij në Lagny-sur-Marne në mars.

Reklama
Reklama

Mesfushori thotë se grupi, i cili përfshinte dy burra të maskuar të armatosur me pushkë sulmi, e detyruan t’i shoqëronte në një banesë ku ata kërkuan para për ta mbrojtur.

Kur banda vazhdoi të kërkonte para, Paul bëri një kallëzim penal përmes avokatëve të tij./Telegrafi/