Transferimi i Raphael Varane te Manchester Unitedi për një shumë prej afro 50 milionë euro do ta largojë nga top-10 mbrojtësit më të shtrenjtë në histori, me Matthijs de Ligt e Achraf Hakimi para tij.

Mbrojtësi holandez iu bashkua Juventusit nga Ajaxi në vitin 2019 për 85.5 milionë euro duke u bërë mbrojtësi i dytë më i shtrenjtë të histori.

Ndërkaq, kalimi i Hakimit nga Interi te Paris Saint-Germaini këtë verë për 60 milionë euro, e bën atë mbrojtësin e tetë më të shtrenjtë (porse çmimi i tij mund të rritet për 11 milionë euro më shumë në bazë të bonuseve – duke bërë mbrojtësin e pestë më të shtrenjtë).

Detajet e marrëveshjes ndërmjet Unitedit dhe Realit për Varane Detajet e marrëveshjes ndërmjet Unitedit dhe Realit për Varane

Lista me 10 mbrojtësit më të shtrenjtë në histori:

John Stones

Nga: Evertoni
Te: Manchester City
Shuma: 55.6 milionë euro
Viti: 2016

Benjamin Mendy

Nga: Monaco
Te: Manchester City
Shuma: 57.5 milionë euro
Viti: 2017

Achraf Hakimi

Nga: Interi
Te: Paris Saint-Germaini
Shuma: 60 milionë euro
Viti: 2021

Aymeric Laporte

Nga: Athletic Bilbao
Te: Manchester City
Shuma: 65 milionë euro
Viti: 2017

Joao Cancelo

Nga: Juventusi
Te: Manchester City
Shuma: 65 milionë euro
Viti: 2019

Ruben Dias

Te: Manchester City
Nga: Benfica
Shuma: 68 milionë euro
Viti: 2020

Lucas Hernandez

Nga: Atletico Madridi
Te: Bayern Munich
Shuma: 80 milionë euro
Viti: 2019

Virgil van Dijk

Nga: Southamptoni
Te: Liverpooli
Shuma: 84.6 milionë euro
Viti: 2018

Matthijs de Ligt

Nga: Ajaxi
Te: Juventusi
Shuma: 85.5 milionë euro
Viti: 2019

Harry Maguire

Nga: Leicester City
Te: Manchester Unitedi
Shuma: 87 milionë euro
Viti: 2019

/Telegrafi/