LAJMI I FUNDIT:

VAR-i e përdori teknologjinë e paparë më herët në futboll gjatë ndeshjes Belgjikë – Sllovaki

VAR-i e përdori teknologjinë e paparë më herët në futboll gjatë ndeshjes Belgjikë – Sllovaki

Belgjika pati një gol të anuluar ndaj Sllovakisë me ndihmën e teknologjisë së re në Euro 2024 diçka që nuk ishte parë asnjëherë më herët.

Slovakia regjistroi një fitore historike në ndeshjen hapëse të fazës së grupeve, me Belgjikën që nuk ishte në gjendje të rikthehej pasi pësuan një gol të hershëm nga Ivan Schranz pas gabimit të Wout Faes.

Kjo fitore bëri që të “shpërthejë” festa në fushë pas fishkëllimës së fundit të gjyqtarit, në atë që po konsiderohet si befasia më e madhe deri më tani në Kampionatin Evropian 2024.


Belgjika e çoi dy herë topin në rrjetë përmes Romelu Lukakut, por VAR-i intervenoi në të dyja rastet për t’i anuluar.

Sulmuesi i Leipzigut, Lois Openda, u penalizua për një prekje të topit me dorë gjatë aksionit ku u shënua goli i Lukakut, me VAR-in që përdori një teknologji të re për të marrë vendimin përfundimtar.

Sllovakia shkakton befasinë e parë në Euro 2024 – mposht Belgjikën
Lexo po ashtu Sllovakia shkakton befasinë e parë në Euro 2024 – mposht Belgjikën

Topi zyrtar i Euro 2024 i krijuar nga Adidas, ka një çip në qendër të saj që dhuron një pamje të gjerë të lëvizjes së topit dhe sistemi ishte në gjendje që të zbulonte se dora e Opendas me të vërtetë kishte bërë kontakt me topin.

Teknologjia e cila përdoret zakonisht në krikët është mjaftueshëm e saktë për të përcaktuar nëse topi ka bërë kontakt me dorën gjatë rrugës së golit ose nëse një lojtar ka qenë në pozitë jashtë loje në momentin e saktë kur është goditur topi.

Grafiku tregon forcën e jashtme përmes një “rrahje zemre” në televizor dhe shfaq dorën e Opendas duke pasur kontakt me topin./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

La Liga
Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

Premier League
Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Ligat tjera
Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

La Liga
Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Premier League
Kalo në kategori