Trajneri i shkarkuar nga Barcelona, Ernesto Valverde ka thënë se i pëlqente të punonte me yllin argjentinas, Lionel Messi, i cili sipas tij ishte shumë i thjeshtë dhe i lehtë për t’u menaxhuar.

Valverde u shkarkua gjatë Vitit të Ri nga Barcelona, ndërsa ka folur pak në media që nga ajo kohë.

“Messi nuk mund të krahasohet me askënd”, ka thënë fillimisht Valverde.

Pele zbulon lojtarin më të kompletuar në botë Pele zbulon lojtarin më të kompletuar në botë

“Është shumë e vështirë t’i thuash nëse e ke parë këtë ose një lojtar tjetër kur ai bën gjëra në stërvitje që nuk i ke parë vetë”.

“Shumë herë, jashtë vijave të fushës, gjithmonë mendoni se cili mund të jetë opsioni më i mirë dhe në fund të fundit, ai e sheh atë shumë më mirë sesa ju nga fusha”.

“Messi është një lojtar shumë i thjeshtë për t’u trajnuar sepse ai gjithashtu ka një impuls të shkëlqyeshëm në lidhje me ekipin”.

“Ai ka një ambicie të shkëlqyeshme për të fituar, ai gjithmonë ndjen një detyrim të tillë ndaj lojës sa i përket klubit”.

Rooney: Ronaldon e kam mik, por Messi është lojtar më i mirë Rooney: Ronaldon e kam mik, por Messi është lojtar më i mirë

“Ai ia transmeton atë grupit dhe i detyron të gjithë të jenë në një nivel më të lartë”.

“Të shohësh atë të luajë është mbresëlënës nga larg … por edhe më shumë nga afër”, përfundoi trajneri spanjoll. /Telegrafi/