LAJMI I FUNDIT:

Ushtria ruse ka mbuluar kufomat e civilëve të vrarë në teatrin e Mariupolit, me beton dhe materie të ndryshme kimike

Ushtria ruse ka mbuluar kufomat e civilëve të vrarë në teatrin e Mariupolit, me beton dhe materie të ndryshme kimike

Bombardimi i teatrit të Mariupolit, la qindra civilë të vrarë brenda një sulmi që e kryen forcat pushtuese ruse.

Reklama

Dikur 300 prej tyre u vranë në sulmin e marsit, kanë bërë të ditur autoritetet ukrainase, transmeton Telegrafi.

Tani ata thonë se rusët në Mariupol kanë urdhëruar që kufomat e tyre në teatër të mbulohen me beton, dhe assesi të nxirren apo ekspozohen para të tjerëve e në veçanti mediave.

Rusia po përballet me mungesë të armëve si rezultat i luftës në Ukrainë
Lexo po ashtu Rusia po përballet me mungesë të armëve si rezultat i luftës në Ukrainë

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë njoftuar se rusët kanë përdorur materie të ndryshme kimike për të mbuluar kufomat, që gjithashtu kundërmonin dhe më pas mbi ta është hedhur beton.

Banorët e atjeshëm kanë theksuar për mediat perëndimore, se ekipet e shpëtimit janë urdhëruar të mos nxjerrin kufoma – përkundrazi i kanë mbuluar në qetësi me beton dhe materie të ndryshme kimike.

E këto pretendime i mbështet edhe zyra e Kryeprokurorit të Ukrainës, që ka njoftuar se madje posedon prova për këto pretendime. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Për të luftuar shpopullimin, Sardenja e Italisë “importon” barinj nga Kirgistani

Për të luftuar shpopullimin, Sardenja e Italisë “importon” barinj nga Kirgistani

Botë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Kalo në kategori