LAJMI I FUNDIT:

Ukraina është e vetëdijshme se lufta do të përfundojë me negociata, thotë zyrtari i lartë i sigurisë ukrainase

Ukraina është e vetëdijshme se lufta do të përfundojë me negociata, thotë zyrtari i lartë i sigurisë ukrainase

Ukraina është e vetëdijshme se lufta do të përfundojë me negociata, kjo është arsyeja pse ajo tani po promovon Formulën e Paqes të paraqitur nga Presidenti Volodymyr Zelensky.

Kjo sipas Oleksandr Lytvynenko, Sekretar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, i cili iu drejtua Forumit të 16-të të Rajonit të Detit Baltik “NATO 2024 dhe Arktiku, Evropa”.

“Ukraina është e vetëdijshme se lufta do të përfundojë me negociata. Kjo është arsyeja pse Formula e Paqes e Presidentit Zelenskyy është përgatitur dhe po promovohet”, tha zyrtari i lartë i sigurisë.

Lytvynenko theksoi se pozicioni i ndjekur nga qeveria ukrainase është shumë i thjeshtë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Jam i bindur se do të mbështetet nga pjesëmarrësit e Samitit të Paqes në Zvicër në qershor të vitit 2024”, shtoi ai.

Lytvynenko tha se “samiti ofron një rrugë të vërtetë diplomatike për një paqe të drejtë”.

Ukraina bombardon portin ku është zhvendosur flota ruse e Detit të Zi
Lexo po ashtu Ukraina bombardon portin ku është zhvendosur flota ruse e Detit të Zi

Zyrtari shtoi gjithashtu se Ukraina nuk ka nevojë për një armëpushim që do të zgjasë për disa vjet.

“Kombi ka nevojë për paqe të qëndrueshme për dekada, që do të mundësonte zhvillimin e Ukrainës”.

Ai vuri në dukje se një hap i rëndësishëm drejt arritjes së një paqeje të drejtë është nënshkrimi i marrëveshjeve të sigurisë që zbatojnë deklaratën e vitit të kaluar të G7.

Në të njëjtën kohë, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes shprehu shpresën se Ukraina do të marrë një ftesë për në Samitin e NATO-s të këtij viti në Uashington.

“Ne jemi të vetëdijshëm se anëtarësimi nuk do të ndodhë nesër, por ftesa do të qetësojë shumë koka të nxehta në Rusi. Përvoja e Samitit të Bukureshtit të vitit 2008 vërtetoi qartë se në marrëdhëniet me Putinin, siguria e stabilizon situatën, ndërsa mungesa e saj e provokon atë të ndërmarrë hapa agresivë”, përfundoi Lytvynenko.

Siç raportohet, Samiti Global i Paqes do të mbahet në Zvicër më 15-16 qershor. Aty do të marrin pjesë krerët e shteteve dhe qeverive nga të gjitha kontinentet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Kalo në kategori