Tyson Fury e kishte pothuajse të gjithë “Wembley Stadium”, me vete – pasi ndaloi Dillian Ëhyte në luftën e tij të fundit në karrierë të shtunën mbrëma.

U desh një moment që të pranishmit të regjistronin atë që sapo ishte thënë përpara se të shpërthente një valë duartrokitjesh.

“Unë nuk jam thjesht i sigurt”, deklaroi fillimisht Fury në atë që nëse është më i miri i të gjitha kohërave në peshat e rënda. “I gjatë mbi dy metra, mund të lëvizë si një peshë e mesme, mund të godasë si një stuhi dhe mund të lëshoj një grusht si kushdo tjetër”.

Fury me akuza të rënda ndaj Dillian Whyte për mashtrim gjatë meçit Fury me akuza të rënda ndaj Dillian Whyte për mashtrim gjatë meçit

“Më i miri i peshave të rënda ndonjëherë”.

Fury është në fund të fundit një kontradiktë ecjeje dhe një fanatik i boksit. Luftëtarët që janë kaq të gjatë nuk janë të destinuar të zotërojnë në një skenë të tillë.

“Unë kam këllqe si King Kong, një zemër si një luan dhe mendësinë e Magjistarit Oz”, vazhdoi Fury.

Dalin statistikat, kush sa grushte i shpërndau: Dallimi mes Furyt dhe Whyte është i frikshëm Dalin statistikat, kush sa grushte i shpërndau: Dallimi mes Furyt dhe Whyte është i frikshëm

Nuk është aspak në stilin “noton si flutur, thumbon si bletë”, por përsëri, Fury nuk u kujdes kurrë shumë për anën e një sportisti.

Dy herë kampioni botëror i peshave të rënda i var dorezat duke u mburrur me një rekord 32-0-1 (23 me nokaut).

Nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave në peshën e rëndë, vetëm ai dhe Rocky Marciano mbajnë rekorde të pamposhtur në karrierë.

"Nuk ka shanse" që të ngjitet më në ring, por gruaja e Tyson Furyt tregon kushtin e vetëm për të ndodhur e kundërta "Nuk ka shanse" që të ngjitet më në ring, por gruaja e Tyson Furyt tregon kushtin e vetëm për të ndodhur e kundërta

Megjithatë, janë betejat e Furyt jashtë ringut që e dallojnë atë nga të tjerët, duke kapërcyer me sukses betejat e shumta të dokumentuara mirë në jetën e tij personale.

Fury u bë një pikë referimi për shumë njerëz dhe duke e bërë këtë, përfaqësonte diçka shumë më të madhe se boksi.

Vlefshmëria e pretendimeve i të qenit më i miri i të gjitha kohërave në peshën e rëndë, është paksa e diskutueshme dhe mund të hap një debat se kush është më i miri në histori të këtij sporti. /Telegrafi/