Tyson Fury ishte favoriti absolut në luftën kundër Dillian Whyte, dhe kjo ishte e qartë për të gjithë që në fillim, me këtë të fundit, i cili pati taktika të pista që në fillim.

Fury e theksoi këtë në konferencën për shtyp pas ndeshjes, teksa tha: “Ai u përpoq ta bënte lojën e ashpër, andaj respekt për të, ai po përpiqej të më fuste mua aty”.

Ishte një përpjekje e dështuar nga Whyte për ta futur Fyrun në grackë.

Dalin statistikat, kush sa grushte i shpërndau: Dallimi mes Furyt dhe Whyte është i frikshëm Dalin statistikat, kush sa grushte i shpërndau: Dallimi mes Furyt dhe Whyte është i frikshëm

Gypsy King e dinte se nuk do të kishte sukses për shkak të gjatësisë së Whyte dhe arritjes së disavantazhit, si dhe mungesës së shpejtësisë së tij. Body Snatcher dukej i ngadaltë gjatë gjithë luftës, dhe për një njeri aq të madh sa Fury që lëviz aq mirë, do të ishte gjithmonë e kotë.

“A keni provuar ndonjëherë të luftoni me një dinozaur? Unë jam si një T-rex atje. Unë jam i gjatë mbi dy metra. Është e vështirë”, kishte deklaruar kampioni i WBC-së

Ishte e qartë se Whyte kishte kafshuar më shumë se sa mund të përtypte, por çfarë opsionesh të tjera kishte kundër një kundërshtari më të madh, më të shpejtë dhe më të lëvizshëm?

"Nuk ka shanse" që të ngjitet më në ring, por gruaja e Tyson Furyt tregon kushtin e vetëm për të ndodhur e kundërta "Nuk ka shanse" që të ngjitet më në ring, por gruaja e Tyson Furyt tregon kushtin e vetëm për të ndodhur e kundërta

Taktikat e fshehta gjithashtu rezultuan të kundërta pasi Whyte pësoi një çarje pasi u përpoq të godiste Furyn me kokë. Lëvizjet nga pretendenti nuk e shqetësonin kampionin, dhe ai dhe ekipi i tij do të kenë qenë të vetëdijshëm për planin e lojës së Whyte që do të hyjë në luftë.

“Ai u përpoq të më godiste me bërryla, me kokë, ai u përpoq të më godiste, më bëri një Wladimir Klitschko”.

“Ai po provonte gjithçka. Ai përdorte krahët, duke u përpjekur të më godiste me bërryl. Kur përpiqeni të mashtroni në një zënkë, gjithmonë dilni në vendin e dytë. Ai tentoi të më mashtronte dhe pësoi çarje”.

Ndoshta ju ka ikur momenti më i bukur në super duelin mes Tyson Furyt dhe Dillian Whyte Ndoshta ju ka ikur momenti më i bukur në super duelin mes Tyson Furyt dhe Dillian Whyte

“Unë jam një legjendë në këtë lojë. Nuk mund ta mohosh se jam pesha e rëndë më e mirë që ka qenë ndonjëherë”, ka shtuar më tej ai

Është e vështirë të mos pajtohesh me vlerësimin e Furyt, dhe demolomi i Whytes është vetëm një kapitull tjetër për t’i shtuar trashëgimisë së tij. /Telegrafi/