Trepça e ka mposhtur Golden Eagle Yllin në serinë e finaleve, për ta ngushtuar atë në 2-1.

Skuadra nga Mitrovica triumfoi me rezultat tejet të ngushtë, 58-55 (17:20, 12:10, 13:10, 16:15) ndaj asaj të Suharekës.

Në dy takimet e para fituan therandasit dhe janë më afër të mbrojnë titullin e kampionit. Për tu shpallur kampion Ylli duhet të fitojë edhe një përballje, kurse mitrovicasit duhet t’i fitojnë dy ndeshjet e ardhshme për të fituar titullin e kampionit, që iu mungon nga viti 2012.

Ylli mposht edhe në ndeshjen e dytë Trepçën, një fitore larg titullit Ylli mposht edhe në ndeshjen e dytë Trepçën, një fitore larg titullit

Takimin e parë e fitoi Ylli 63:62, kurse në sfidën e dytë fituan në “Minatori” të Mitrovicës 46:60.

Finalja vuri përballë dy skuadrat më të mira në garat e rregullta, ku kampioni aktual përfundoi në vendin e parë, kurse ‘Xehetarët’ në vendin e dytë.

Ylli fiton dramën me Trepçën, kalon në epërsi në serinë finale Ylli fiton dramën me Trepçën, kalon në epërsi në serinë finale

Të dy finalet sollën interesim të jashtëzakonshëm, duke arsyetuar epitetin e finales dhe kështu doli të ishte edhe sot (e diel) në Suharekë.

Ndeshja e ardhshme zhvillohet në arenën “Minatori”, e në rast se fiton Golden Eagle Ylli, atëherë shpallet kampion, e nëse Trepça e barazon në 2-2, do të luhet edhe takimi i pestë për të përcaktuar kampionin në basketbollin kosovar. /Telegrafi/

Foto: Kosovo Basketball Federation/Facebook