Federico Valverde aktualisht është lojtari më i përfolur në botë shkaku i kartonit të pranuar në finalen që Real Madridi e fitoi ndaj Atleticos.

Mesfushori uruguaian e ndaloi Alvaro Moratan që të shënonte gol në minutën e 115-të, duke i bërë një ndërhyrje nga mbrapa dhe më pas pasoi kartoni i kuq.

Por, anëtari i Los Blancos po lavdërohet shumë për vendimin e tij, e që rezultoi me triumf në Superkupën e Spanjës.

GivemeSport ka përpiluar një listë me dhjetë ndërhyrjet më qesharake në futboll:

1= Ole Gunnar Solskjaer, Manchester United vs Newcastle, 1998

2= Youssouf Mulumbu, West Brom vs West Ham, 2013

3= Alex Song, Kameruni vs Kroacia, 2014

4= Cesc Fabregas, Chelsea vs West Brom, 2015

5= Steven Gerrard, Liverpool vs Man Utd, 2015

6= Edin Dzeko, Bosnja dhe Hercegovina vs Greqia, 2016

7= Javier Mascherano, Argjentina vs Ekuador, 2013

8= Mario Gjurovski, Muangthong vs TOT Sport Club, 2013

9= Allan McGregor, Rangers vs Hibernian, 2019

10= Eden Hazard, Chelsea vs Swansea, 2013. /Telegrafi/