CIES Football Observatory e ka nxjerr listë e lojtarëve të rinj më të shtrenjtë.

Janë llogaritur lojtarët nën moshën 21 vjeçare, që sot janë shumë numë numër.

Ajo që bie në sy është se të gjithë lojtarët më të shtrenjtë vijnë nga top pesë ligat më të mëdha/

Lojtari më i shtrenjtë sipas CIES është Jadon Sancho i Borussia Dortmund që vlen 150 milionë eur.

Pas tij vijnë Mattéo Guendouzi dhe Nicolò Zaniolo, që vlejnë mbi 65 milionë euro.

Më poshtë e gjeni listën e top 10-të më të shtrenjtëve. /Telegrafi/

Ryan Sessegnon (Fulham): 43,5 milionë euro

Evan N’Dicka (Eintracht Frankfurt): 44,1 milionë euro

Justin Kluivert (Roma): 44,3 milionë euro

Vinicius Junior (Real Madrid): 55 milionë euro

Gianluigi Donnarumma (Milan): 59,4 milionë euro

Declan Rice (West Ham): 64,2 milionë euro

Kai Havertz (Bayer Leverkusen): 64,3 milionë euro

Nicolò Zaniolo (Roma): 67,4 milionë euro

Mattéo Guendouzi (Arsenal): 70,1 milionë euro

Jadon Sancho (Borussia Dortmund): 150,3 milionë euro