Tifozët e Manchester Cityt janë lënë të frustruar nga Jack Grealish pasi ai i “grabiti” Erling Haalandit një tjetër hat-trick në Ligë Premier të shtunën pasdite.

Skuadra e Pep Guardiolës mirëpriti Brighton në Etihad, pasi u përpoqën të mbanin presionin mbi liderët e ligës, Arsenalin dhe e bënë pikërisht këtë me një fitore 3-1 ndaj Pulëbardhave. Siç ka ndodhur shpesh këtë sezon, nënshkrimi i verës, norvegjezi, ishte ylli i ndeshjes, pasi ai ia doli të shënonte dy gola në pjesën e parë.

Dy golat e çuan numrin në 17 sosh vetëm në Ligën Premier të reprezentuesit norvegjez, një rikthim mahnitës duke marrë parasysh se sezoni nuk ka mbushur ende as tre muaj. Për të vënë në kontekst shfrytëzimet qesharake të golave ​​të Haaland, shënimi i tij prej 17 golave deri më tani ka përputhur me të gjithë numrin e Harry Kane në sezonin e kaluar.

Reklama
Reklama

Tifozët e Man City nuk kanë munguar në këtë moment që Jack Grealish nuk arriti të dallojë Erling Haaland në hapësirë

Megjithatë, ai mund të kishte pasur edhe më shumë nëse Grealish do ta pasonte topin tek Haalandi në pjesën e dytë. Lojtari që kushtoi 120 milionë euro e kishte topin në këmbët e tij në një pozicion premtues me një korsi të qartë, por nuk e bëri.

Fatkeqësisht nga këndvështrimi i tij, Grealish ose nuk arriti të dallonte Haalandin ose zgjodhi ta injoronte, por rezultati mbeti që golashënuesi kryesor i ligës nuk përfundoi me topin në këmbët e tij.

Një tifoz i Cityt shkroi: “Pse Grealish nuk ia kaloi Haalandit topin, kur ai është i hapur dhe brenda zonës? Ia grabiti Haalandit hat trickun”.

Reklama

Një tjetër shtoi: “Unë dhe shoku im duke e parë këtë ndeshje live dhe e vumë re se ai kishte kohë për të marrë vendimin dhe për të kaluar topin tek Haaland. Ishte një vendim i keq nga Grealish. Ai heziton shumë të pasojë një top”. /Telegrafi/

Reklama