LAJMI I FUNDIT:

Tetë incidente të identifikuara si gabime të gjyqtarëve në ndeshjet e Serie A

Tetë incidente të identifikuara si gabime të gjyqtarëve në ndeshjet e Serie A

Përcaktuesi i gjyqtarëve të Serie A, Gianluca Rocchi, ka identifikuar tetë incidente nga pjesa e parë e sezonit 2023/24 në kampionatin elitar italian, të cilat mund të klasifikohen si gabime gjyqtari.

Rocchi zhvilloi një konferencë shtypi në Coverciano të premten në përgjigje të një liste në rritje të ankesave për gjyqtarët dhe përdorimin e VAR-it gjatë sezonit.

Sipas analizës së Rocchi, të raportuar nga Corriere dello Sport, tetë incidente mund të klasifikohen si gabime gjyqtarësh, dy prej të cilave përfshijnë drejtpërdrejt liderët e Serie A, Interin.

Incidentet në fjalë ishin faullet e Alessandro Bastoni dhe Yann Bisseck në epërsinë e golave ​​vendimtarë ndaj Hellas Veronës dhe Genoas.

Tre incidente të veçanta ndikuan te Juventus, një pozitivisht dhe dy negativisht. Bianconerët duhet të kishin një penallti kundër tyre për një faull ndaj Dan Ndoye nga Samuel Iling-Junior në një ndeshje kundër Bolognës në muajin gusht.

Megjithatë, Sassuolo duhet të ishte reduktuar në 10 lojtarë kundër Juves pas një faulli ndaj Bremer nga Domenico Berardi. Zonja e Vjetër gjithashtu duhet të kishte një penallti në favor të saj për një lojë me dorë të Mattia Bani kundër Genoas.

Federico Baschirotto nuk duhej të ishte përjashtuar nga Monza në shtator dhe duhej të ishte i verdhë në vend të tij.

Kristian Thorstvedt kishte një gol të përjashtuar gabimisht për Sassuolon kundër Fiorentinës fundjavën e kaluar për një thirrje për pozitë jashtë loje. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Granit Xhaka merr çmimin si 'Lojtar i ndeshjes' nga UEFA - statistikat e tij në përballje me Hungarinë

Granit Xhaka merr çmimin si 'Lojtar i ndeshjes' nga UEFA - statistikat e tij në përballje me Hungarinë

Përfaqësueset
Himni i Kombëtares kënga “Mora Fjalë” performohet sot ekskluzivisht nga artistja Shkurte Fejza në Prishtina Football Fest, në Sheshin

Himni i Kombëtares kënga “Mora Fjalë” performohet sot ekskluzivisht nga artistja Shkurte Fejza në Prishtina Football Fest, në Sheshin "Xhorxh Bush"!

Sport
LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Itali - Shqipëri, historiku i përballjeve mes dy kombëtareve

Itali - Shqipëri, historiku i përballjeve mes dy kombëtareve

Përfaqësueset
Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Kombëtarja e Shqipërisë
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
Kalo në kategori